Článek
Větrnou farmu Keyenberg nacházející se na západě země v Severním Porýní-Vestfálsku tvoří osm turbín. Velikost, respektive jejich umístění se ovšem stalo problémem, neboť se nachází necelý kilometr od povrchového hnědouhelného dolu.
Jednu turbínu už nechala společnost WPD, jež farmu spoluvlastní, demontovat minulý týden, další dvě mají být odstraněny v příštím roce kvůli rozšíření dolu.
Mluvčí společnosti Energiekontor, která postavila a provozuje zbytek větrné farmy, uvedl, že kvůli časovému omezení povolení k provozu bude muset být zbývajících pět turbín odstaveno do konce příštího roku.
Podle mluvčího operátora větrné farmy, společnosti RWE, Guida Steffena je rozhodnutí o demontáži turbín kvůli rozšíření dolu součástí původní dohody už z roku 2001, díky které farma vůbec mohla vzniknout. Uznal však, že to „působí paradoxně“ vzhledem k tomu, že koaliční vláda Olafa Scholze se zavázala masivně rozšířit výrobu energie z obnovitelných zdrojů.
Kvůli válce na Ukrajině a s ní spojenou energetickou krizí ale musela vláda některé své plánované kroky přehodnotit. Minulý měsíc kabinet rozhodl o obnovení nevyužitých hnědouhelných kapacit do léta příštího roku, aby posílil energetické dodávky, které mají částečně nahrazovat výpadek dovozu ruského plynu.
Spolkový sněm schválil německý plán úlev ve výši 200 miliard
Větrné turbíny v Keyenbergu byly postaveny před více než 20 lety, oproti dnešním typům turbín jsou tedy méně výkonné. Jedna z nich vyrábí asi 1 GWh energie, což je zhruba šestina výkonu turbíny nejmodernější technologie.
Ministerstvo vyzývá k zastavení demontáže
Ministerstvo pro ekonomické a energetické záležitosti Severního Porýní-Vestfálska přesto v pondělí vyzvalo RWE, aby od svých plánů na demontáž větrné farmy upustila. „V současné situaci by měl být veškerý potenciál pro využití obnovitelných zdrojů energie co nejvíce vyčerpán a stávající turbíny by měly být v provozu co nejdéle,“ uvedla mluvčí ministerstva.
Plán o odstavování větrných turbín se nesetkal ani se souhlasem aktivistů. „Náš region je devastován, klima se vymyká kontrole a nyní jsou větrné turbíny demontovány kvůli dalšímu uhlí. Uprostřed klimatické katastrofy vidíme návrat energetického přechodu, je to absurdní,“ uvedla Alexandra Brüneová z místní iniciativy aktivistů, kteří lobují za zachování vesnic poblíž uhelného dolu.