Článek
Podle veterinářů už bylo 328 kilogramů tuňáka z celkových 480 kilogramů nabízených na českém trhu staženo, lidé zakoupili 152 balení. Nevyhovující rybu lze vrátit v provozovnách Makro. Jde o mražené kilogramové balení steaku ze žlutoploutvého tuňáka původem z Indonésie.
Inspektoři veterinární správy zjistili, že bylo vyrobeno 1136 kilogramů výrobku, na český trh se dostalo 480 kilogramů.
„Toto množství směřovalo do skladu společnosti MAKRO Cash & Carry ČR v Kozomíně. Dalších 504 kilogramů výrobku bylo expedováno do skladu společnosti METRO Cash & Carry SR, s. r. o., na Slovensku,“ uvedli veterináři v tiskové zprávě.
Veterináři v Sapě odhalili 170 kg nevyhovujících potravin a nelegální výrobnu masa
Zbývajících 152 kilogramů zůstalo ve skladě českého distributora a nebylo uvolněno na trh.
Ze 480 kilogramů mraženého steaku distribuovaného na českém trhu se dosud podařilo stáhnout 328 kilogramů. Lidé v období od 13. srpna do 13. září zakoupili 152 kilogramů. Vrácení je možné do 13. října, řetězec zákazníkům vrátí peníze.
Výrobcem tuňáka s nadměrným množstvím histaminu je společnost Frigonova z Mikulova, číslo šarže je 422014624. Minimální trvanlivost končí 7. srpna 2026.
Nadlimitní množství histaminu veterináři odhalili při veterinárním dozoru, analýzu provedl veterinární ústav v Jihlavě, správa poté okamžitě nařídila stažení produktu z trhu. Prodejce neprodleně zahájil stahování a informoval o něm odběratele na webu.
Histamin je v nízkých koncentracích přirozenou složkou řady potravin, vyskytuje se v určitém množství přirozeně i v lidském těle. Nadměrný obsah histaminu v potravinách ale může způsobit onemocnění, například svědění kůže, bolest hlavy, pokles krevního tlaku nebo kožní vyrážku.
Tuňák patří podle veterinářů mezi druhy ryb, u nichž je riziko produkce nadměrného množství nejvyšší. „Riziko roste především při nedostatečném zchlazení ulovených ryb, nesprávném skladování či nevhodné tepelné úpravě,“ uvedli veterináři. Maximální množství histaminu stanovuje evropská legislativa.