Článek
"Nepředpokládáme, že by další potvrzovací testy toto zjištění vyvrátily," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Jde o druhý případ BSE v tomto roce. První letošní nemocná kráva byla testována 30. ledna a pocházela ze Svitavska. [celá zpráva]
Podle Dubna bude v rámci preventivních opatření utraceno zřejmě kolem 150 vrstevnic nakaženého zvířete. Přijata byla standardní opatření, jako například zákaz přesunu zvířat z chovu.
Veterináři vyšetřili přes milión kusů krav
Mluvčí SVS již dříve uvedl, že počet případů zřejmě kulminoval loni, kdy jich bylo osm, a výskyt by mohl postupně řídnout, čemuž napovídá dosavadní letošní vývoj. V EU se udává v porovnání s předchozím rokem pokles výskytu asi o 60 procent, dodal.
První kus dobytka nakažený BSE veterináři v Česku zjistili v roce 2001, ještě týž rok přibyl druhý případ. V roce 2002 se objevila opět dvě nakažená zvířata. V roce 2003 byly zjištěny čtyři případy a v roce 2004 sedm případů.
SVS po objevení BSE v Česku nařídila vyšetřovat veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Dosud bylo v tuzemsku vyšetřeno na BSE přes milión kusů skotu.
Vyšetřování na BSE je spojeno se značnými náklady. Jeden test podle Dubna přijde na 1785 korun, z toho 1035 korun přispívá stát a Evropská unie a 750 korun hradí zpracovatel.
Česká republika se řadí k zemím, které BSE nepostihla ve velkém měřítku, v některých zemích EU se nemoc rozšířila mnohem více. Ve Velké Británii dokonce zemřelo na tzv. Creutzfeldt-Jacobovu nemoc (CJD) několik lidí.