Článek
Tempo růstu milionářů v Česku překonalo Evropu, kde se počet dolarových milionářů zvýšil o 4,5 procenta na 2,8 miliónu osob. "Za růstem milionářů v Evropě stojí právě východní Evropa," uvedl ředitel Capgemini Czech Republic Patrik Horný. Počet bohatých Čechů rostl také rychleji než například v Kanadě nebo v USA.
Celosvětově vzrostl počet boháčů o 6,5 procenta na 8,7 miliónu osob. Hodnota jejich majetku dosáhla 33,3 biliónu amerických dolarů. Nejvíce majetku koncentrují milionáři v Severní Americe, celkem 10,2 biliónu dolarů. Následuje Evropa s 9,4 bilióny dolarů a oblast Asie-Pacifik s 7,6 bilióny dolarů.
Podle výsledků studie dojde se v blízké budoucnosti přesune majetek bohatých z vyspělých na rozvíjející se trhy, což může jejich ekonomiky ovlivnit. "Investice milionářů budou v Severní Americe a Evropě klesat v průběhu dalších let a přesunou své prostředky do jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky," uvedl Horný. Podle něj by z tohoto trendu mohla těžit i Česká republika, která je studií řazena spíše k rozvíjejícím se trhům.
Do statistiky nebyli zařazeni Kožený či Krejčíř
Dolarovými milionáři jsou v České republice podle Horného lidé s trvalým pobytem v ČR nebo s otevřeným bankovním kontem. Lidé jako například Viktor Kožený nebo Radovan Krejčíř tak podle něj nebyli do statistiky zahrnuti.
Skutečný počet lidí s majetkem přes milión dolarů ale bude daleko vyšší, protože objem peněz, které protékají "šedou ekonomikou", odhadují ekonomové minimálně na sto miliard korun ročně. Peníze však mizí i v daňových rájích.
Podle časopisu Forbes je nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě 50 miliard dolarů (1,13 biliónu korun) šéf softwarového gigantu Microsoft Bill Gates. Letos se mezi dolarovými miliardáři objevil poprvé i Čech Petr Kellner s majetkem v hodnotě tří miliard dolarů (68 miliard korun).