Hlavní obsah

V Česku vzniknou místa, kde půjde rychleji stavět soláry a větrníky, odsouhlasila vláda

2:33
2:33

Poslechněte si tento článek

Solární a větrné elektrárny by mělo být v budoucnu možné stavět snáze než dosud. Vláda ve středu odsouhlasila zákon, který má zjednodušit a zefektivnit povolování těchto staveb. Cílem je zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů energie. Kabinet už dříve schválil usnesení, podle něhož bude možné tyto takzvané akcelerační zóny vymezit v územních plánech obcí.

Foto: Envato elements

Větrné elektrárny by mohlo jít na některých místech povolit do roka. Ilustrační foto

Článek

Normu, která nastavuje pravidla pro vznik akceleračních zón, o nichž by pak rozhodovaly obce, kraj nebo stát, bude muset schválit Sněmovna. Platit by pak měla od července.

V těchto zónách budou obnovitelné zdroje energie schvalovány ve zjednodušeném režimu. Projekty například nebudou muset projít posuzováním vlivu na životní prostředí známým pod zkratkou EIA. Zrychlené řízení se má vztahovat i na infrastrukturu potřebnou k provozu dané elektrárny.

Celý povolovací proces má v těchto oblastech trvat maximálně rok, mimo ně by se vláda ráda vešla do dvou let. Například povolování větrníků nyní trvá násobně déle.

„Legislativa odpovídá tomu, jakým způsobem se Česko zavázalo urychlit výstavbu obnovitelných zdrojů. Naším cílem je zvyšovat míru soběstačnosti, tedy zvýšit výrobu elektrické energie na našem území. Je to i bezpečnostní otázka,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Akceleračními zónami se mají stát lokality, které mají vysoký potenciál generovat elektřinu s minimálním negativním dopadem na životní prostředí. Vznikat mají například na místě bývalých dolů nebo průmyslových zón, tedy takzvaných brownfieldech.

Naopak by tyto zóny nesměly být v území soustavy Natura 2000, v národních parcích a v 1. a 2. zóně chráněných krajinných oblastí.

Vymezování oblastí budou mít na starosti obce, kraje nebo stát. Pro každou zónu mají platit podrobné podmínky a kritéria pro výstavbu.

Po akceleračních zónách dlouhodobě volali podporovatelé obnovitelných zdrojů energie. Jsou také v souladu s vládními záměry. Podle nich by poměl podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu do roku 2030 stoupnout ze současných 19 alespoň na 30 procent.

Výběr článků

Načítám