Článek
Mezi držiteli živnostenských oprávnění dominují Vietnamci a Ukrajinci (99 procent Vietnamců, kteří zde pracují, jsou podnikatelé). Mezi cizinci, kteří mají zájem pracovat v České republice v různých, nejčastěji dělnických profesích převládají občané Slovenska a východní Evropy.
Zájemců o práci v Česku mezi občany původních členských zemí EU je malý. Nejvíce zde pracuje Němců (téměř 6 tisíc), ovšem často jako manažeři zahraničních firem.
Specifickou skupinou jsou pracovníci ze Slovenska, kteří v běžné praxi nejsou v České republice vnímání jako cizinci, ačkoli jsou v počtu pracujících cizinců pochopitelně logicky registrováni.
Z celkového počtu ekonomicky aktivních cizinců je 28 procent žen. Nejvíce zaměstnaných cizinek pochází ze Slovenska a Polska. Nejvíce žen-podnikatelek pochází z Vietnamu. Věk cizinců působících v české ekonomice se nejčastěji pohybuje v rozmezí 25 až 39 let, následuje skupina ve věku 40 až 54 let.
Z odvětví dominují obchod a služby
Cizinci nacházejí uplatnění především ve čtyřech hlavních činnostech. Nejvíce jich působí v obchodě, zpracovatelském průmyslu a stavebnictví, zbytek v oblasti nemovitostí a pronájmu.
Největší počet ekonomicky aktivních cizinců je v Praze a ve Středočeském kraji, za nimi následují kraje Jihomoravský a Moravskoslezský. Nejméně cizinců působí na Olomoucku, Pardubicku a na Zlínsku.
Oficiálně v ČR podle posledního údaje z konce roku 2004 oficiálně žije 260 tisíc cizinců. Na 40 procent z nich zde má trvalý pobyt. Nejvíce občanů s trvalým pobytem pochází z Vietnamu, Slovenska a Ukrajiny. Na území České republiky se samozřejmě pohybují cizinci také nelegálně.
Neoficiální odhady o jejich počtech, které ale občas mají povahu pověstí či mýtů, se pohybují od dvaceti do sedmdesáti i více tisíc.
Kriminalita cizinců
S podnikáním souvisí i porušování předpisů a hospodářských zákonů. U cizinců se vedle nelegálního pobytu často jedná o zaměstnávání načerno a rovněž o neplacení odvodů z vyplácených mezd.
Počet trestných činů spáchaných cizinci ale od roku 2000 neroste. Jestliže v průběhu jednoho roku je v České republice trestně stíháno 85 760 Čechů a Češek (údaj z roku 2004), počet stíhaných cizinců se pohyboval kolem 3500 osob. Do tohoto počtu jsou zahrnuty všechny trestné činy.
Pokud se týká hospodářských deliktů, mezi nejčastější druhy porušování zákonů a předpisů cizinci patří maření výkonu úředního rozhodnutí (1116 případů ročně, kam spadá i vyhoštění za nelegální pobyt), padělání a pozměňování veřejné listiny (261 případů ročně), porušování autorského práva (sto případů ročně) či porušování předpisů o nálepkách k označení zboží (33 případů).