Článek
Britská společnost pro imunologii nebo pivovar Crate Brewery v Hackney ve východním Londýně. To jsou jedny z podniků, které se k nové studii 4 Day Week Campaign připojily.
Celkem se jedná o 17 podniků, které si vyzkouší buď čtyřdenní pracovní týden, nebo devět pracovních dní během 14 dní, kdy mají pracovníci co druhý týden den volna navíc, uvedl server The Guardian.
Podle 4 Day Week Campaign už nyní téměř 200 britských podniků ze soukromého sektoru přešlo na čtyřdenní pracovní týden natrvalo. U státních zaměstnanců ale bude složitější získat si vládu na svou stranu.
Tisíce firem v Česku zkouší čtyřdenní pracovní týden. Popsaly klady i zápory
Labouristé sice mají několik vysoce postavených politiků, kteří čtyřdenní pracovní týden podporují, nicméně od doby, co je strana u moci, tuto politiku nepřijala, a to možná ze strachu, že tím nabije konzervativní opozici, napsal The Guardian.
Více než 500 státních zaměstnanců zastoupených odborovou organizací PCS nedávno na ministerstvu bydlení, komunit a místní samosprávy podepsalo petici vyzývající k čtyřdennímu týdnu. Mluvčí ministerstva ale řekl, že čtyřdenní pracovní týden „není vládní politikou ani něčím, o čem uvažujeme“.
Georgia Pearsonová, vedoucí personálního oddělení ve zmíněném pivovaru Crate Brewery, uvedla, že pilotní projekt, od něhož se firma zapojila, „je v pohostinství poněkud průlomový“.
Restaurace, hospody a bary mají většinou provoz s relativně nízkými maržemi a pracovníky na úrovni minimální mzdy nebo blízko ní. Pivovar nicméně doufá, že nový pracovní model poskytne lákavý benefit, který se pozitivně projeví v náboru nových zaměstnanců.
„Pro provozní týmy mohou fyzicky náročné směny znamenat, že volné dny tráví spíše zotavením, než aby si užívaly osobního volna. Ačkoliv jsme nikdy nebojovali s udržením zaměstnanců, uvědomujeme si konkurenční výhodu, která přichází se čtyřdenním pracovním týdnem, a doufáme, že to pomůže při náboru zejména na pozicích v kancelářích,“ dodala Pearsonová.