Článek
"V Paříži v pondělí neočekáváme žádné zásadní rozhodnutí," řekl Právu Jaroslav Růžek z tiskového oddělení ministerstva financí. Podobně se vyjádřil i mediální zástupce Nomury Jiří Hrabovský.
"Byly uzavřeny ústní výpovědi zástupců obou stran sporu. Výpovědi doplnily předem předložené argumenty obou stran," řekl v pondělí Hrabovský. Nyní arbitři budou důkazy a argumenty posuzovat a následně rozhodnou. Podle Hrabovského nelze konkrétní termín určit.
Česko požaduje v curyšské arbitráži 111 miliard korun od japonské banky za to, že špatně hospodařila v IPB, a proto musel nakonec stát zasáhnout a zavést nad IPB nucený dohled.
ČR musí Nomuře zaplatit 40 miliard korun
Na jaře letošního roku již rozhodla londýnská arbitráž, ve které žalovala naopak Nomura přes svoji dceřinou společnost Saluka Českou republiku o 40 miliard korun. [celá zpráva] Arbitrážní tribunál rozhodl, že ČR diskriminovala IPB tím, že jí neposkytla takovou veřejnou podporu jako ostatním velkým privatizovaným bankám, zmařila snahu IPB a jejích akcionářů najít řešení krize IPB na jaře 2000 a přispěla k pádu IPB zveřejněním informací o jejím stavu.¨
Přestože Česko spor v Londýně neodvolatelně prohrálo, možná Nomuře nakonec zaplatí pouze zlomek z žalovaných 40 miliard korun. Arbitři totiž podle některých právníků uznali jen část stížností, které Nomura předložila. Navíc připustili, že IPB byla ve špatném stavu. Z hodnoty IPB před uvalením nucené správy se přitom bude vypočítávat případné odškodné.