Článek
„Každá vesnická domácnost musí mít alespoň sto slepic. Sto slepic vyprodukuje alespoň padesát vajec denně,“ počítá uzbecký prezident.
„Deset vajec by rodina měla sníst. Zbylých čtyřicet může prodat,“ vysvětlil prezident svoji převratnou myšlenku. „Pak tu nebudeme mít žádné chudé rodiny,“ věří Mirzijojev.
„Pokud se nám podaří lidi přesvědčit, aby následovali tuto politiku, tak tu nebudou chudé rodiny,“ uzavřel prezident.
O smysluplnosti prezidentova plánu však nejeden člověk pochybuje. „Pokud bude mít každá domácnost slepice, není jasné, komu ty rodiny budou prodávat přebývající vejce,“ diví se komentátor RFE/RL Bruce Pannier.
Ekonomem roku se stává již v únoru uzbecký prezident. Jak zatočit s chudobou? Stačí přesvědčit chudé, aby prodávali vejce.
Liberální institut radí: Nebylo by výnosnější, aby produkovali něco dražšího, třeba ocel?
Posted by Liberální institut on Sonntag, 5. Februar 2017
Na sociálních sítích se názory na prezidentův plán různí.
„Ať si lidé říkají, co chtějí. Projev jsem viděl a věřím, že prezident chce, aby lidé byli soběstační. Pokud máte soukromý pozemek s dostatkem místa na chov slepic nebo krav, dáme vám úvěr, abyste si je mohli koupit,“ pochválil prezidenta na Facebooku Uzbek vystupující pod jménem Bechzod Achmedov.
Většina lidí si však z prezidenta dělá legraci. Stranou nezůstal ani český Liberální institut, podle nějž se Achmedov už v únoru stal „ekonomem roku“. Zároveň prezidentovi poradil ještě „lepší“ nápad: „Nebylo by výnosnější, aby (chudí) produkovali něco dražšího, třeba ocel?“