Článek
„Čekají nás velké investice do energetické bezpečnosti, takže jsem určitě pro. Už hledáme projekty, které by měly smysl a které by mohly být takto výhodně financované. Typicky si představím projekt jako zřízení horkovodu a odstranění plynové kotelny, tím pádem snížení závislosti na plynu. To je přesně ten typ projektu, který by dával smysl,“ řekl Stanjura Právu.
Česko si peníze může půjčit v rámci evropského nástroje pro obnovu evropské ekonomiky po covidu, který vedle národních plánů obnovy dává členským státům právě i možnost půjček.
Typicky si představím projekt jako zřízení horkovodu a odstranění plynové kotelny
Evropský parlament loni v únoru schválil balík pomoci pro celou Unii ve výši 672,5 miliardy eur (16,5 bilionu Kč). V září pak EU schválila Česku jeho plán obnovy, v jehož rámci může ČR využít granty celkem za zhruba 180 miliard korun. Největší část, asi 91 miliard Kč, je určena na infrastrukturu a tzv. zelenou transformaci. Česká vláda se zavázala investovat 41 procent unijních peněz do klimaticky šetrných projektů, 23 procent pak do digitalizace.
Česká ekonomika příští rok poroste pomaleji, odhaduje Evropská komise
Výhodné podmínky
Vedle toho je možné si od EK půjčit. Vláda se bude muset i rozhodnout, o kolik peněz z nabízených až 14,3 miliardy eur případně požádá.
„Podmínky jsou velmi výhodné, dnes tam jsou úrokové míry zhruba 1,5 procenta, protože se platí za společné evropské bondy. Máte to pak mnohem výhodnější, ta půjčka je na 30 let, prvních deset let platíte jenom úroky a dalších 20 let vždycky pět procent jistiny plus úroky,“ řekl Právu Stanjura. Nyní si stát na trzích půjčuje i za více než pět procent.
Rozhodnutí, zda si Česko peníze od EK půjčí, musí podle něj vláda učinit do poloviny příštího roku. „Věřím ale, že rozhodneme dříve,“ uvedl šéf státní kasy.
Brusel uzavřel řízení s ČR o střetu zájmů. Ostuda končí, oznámil Bartoš
Vláda už pověřila ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN), aby připravil plán, jak by ČR mohla půjčku od Komise využít. Definitivní rozhodnutí o úvěru by mohlo padnout už na podzim.
„Půjčka z fondu obnovy vychází jednoznačně výhodně. Nemá smysl vyhazovat ze státního rozpočtu desítky miliard korun ročně za úroky, když peníze můžeme s pomocí EU získat mnohem výhodněji,“ podporuje záměr vlády bývalý eurokomisař a premiér Vladimír Špidla (ČSSD).