Hlavní obsah

Kvůli utracení obřího chovu na Tachovsku zdraží vejce

Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá konstatovala, že utracení zhruba 750 000 slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku ovlivní situaci na trhu. Zvedne se tím cena vajec. Jde totiž o největší tuzemský velkochov, který představuje 15 procent všech slepic v ČR.

Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Utrácení části velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se vyskytla ptačí chřipka.

Článek

„Denně bude chybět více než půl milionu vajec. Nevíme, jak dlouho bude výpadek trvat. Kdy se chov obnoví, jestli firma sežene nové nosnice,“ nastínila Dlouhá.

Nákaza se v Brodu nad Tichou v Plzeňském kraji potvrdila na konci loňského roku. Původně se hovořilo o tom, že v chovu bude utraceno 120 000 slepic v oddělené polovině jedné ze tří hal společnosti Česká drůbež. V pondělí ale testy potvrdily nákazu i v druhé části haly a veterináři rozhodli o utracení všech 220 000 slepic z celé haly a ve středu Státní veterinární správa (SVS) uvedla, že bude zlikvidován celý chov, tedy tři čtvrtě milionu kusů.

Dlouhá poznamenala, že velkochov na Tachovsku patří k netypicky velkým na poměry ČR a podle kapacity je největší. Firma provozuje tři velké haly, z nichž každá pojme téměř 250 000 kusů drůbeže. V Česku jsou v jiných podnicích největší haly pro 70 000 kusů.

Špatné zprávy z chovu na Tachovsku. Nakonec usmrtí všech 750 tisíc nosnic

Ekonomika

Ptačí chřipka se objevila v řadě evropských zemí. Výpadek vajec na českém trhu lze podle Dlouhé nahradit dovozem vzhledem k tomu, že se začínají obnovovat některé chovy, které se v zahraničí likvidovaly loni v listopadu. Podle posledních dat unie se v listopadu se do ČR dovezlo zhruba 35 milionů vajec, což je více, než je běžný průměr.

Podle Dlouhé bude záležet na tom, kolik budou čeští obchodníci ochotní za vejce z dovozu zaplatit. Upozornila také na to, že likvidace utracené drůbeže bude náročná kvůli kapacitě asanačních podniků. „Nejsou na takové množství připravené,“ uvedla.

Drůbežářská unie a veterinární správa apelují na chovatele, aby dodržovali veškerá opatření týkající se biologické bezpečnosti chovů a zamezení kontaktu drůbeže v chovech s volně žijícími ptáky. Velkochovatelé by podle Dlouhé měli také dezinfikovat například auta, která do podniků jezdí nebo kontrolovat pohyb osob v areálech.

„Změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny v chovech je třeba neprodleně hlásit místně příslušné krajské veterinární správě,“ připomněl dnes ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Cena cukru se za měsíc zvýšila o polovinu

Ekonomika

Výběr článků

Načítám