Článek
Na zahájené výstavbě se loni podílel zejména Středočeský kraj, jehož podíl činí téměř pětinu v celorepublikovém srovnání. Naopak nejméně se stavělo v Karlovarském, Libereckém, Ústeckém a Pardubickém kraji.
Nejvýraznější rozjezd v bytové výstavbě loni zaznamenala Praha, kde se proti roku 2001 začalo stavět o 57 procent více bytů. Podobně výrazného růstu dosáhl i Liberecký kraj, na Vysočině stoupla výstavba bytů meziročně o třetinu. Naproti tomu snížení počtu zahájených bytů hlásí Královéhradecký, Karlovarský a Ústecký kraj.
Přibylo dokončených staveb
Vedle zahájených staveb se loni zvýšil i počet dokončených bytů. V porovnání s rokem 2001 se loni dokončilo o 2532 bytů více, což představuje nárůst o 10,2 procenta.
Nejrazantnější růst byl u bytů v domech s pečovatelskou službou a domovech - penzionech, kde stavebníci dokončili o 143,6 procenta bytů více. Nejvyšší podíl dokončených bytů, a to 42,9procentní, drží rodinné domy. Nejvíce dokončených bytů připadá na Prahu a Středočeský kraj, nejnižší na Karlovarský a Ústecký kraj.
Rozestavěných bytů bylo loni o 6,5 procenta více ve srovnání s předchozím rokem. Nejvyšší podíl rozestavěnosti byl u rodinných domů, nejnižší pak u bytů v nebytových stavbách. Loni také skončila modernizace 13 599 bytů, což je o 1,2 procenta více než v roce 2001. Nejvíce modernizací bylo dokončeno v hlavním městě Praze.
Výstavbě pomohla silná ekonomika
Rostoucí bytovou výstavbu podle statistiků příznivě ovlivnily vývoj sazeb hypotečních úvěrů, využívání stavebního spoření a více peněz ze státního fondu rozvoje bydlení.
V předchozích letech přitom zahajovaná bytová výstavba klesala. Z 32 900 zahájených bytů v roce 1999 se snížila až na 28 983 bytů v roce 2001.