Hlavní obsah

Ústavní soud vyhověl Kiwi ve sporu s Ryanairem, zrušil předběžné opatření

Aktualizováno

Prodejce letenek Kiwi.com v pátek uspěl u Ústavního soudu (ÚS) ve sporu s irskou leteckou společností Ryanair. Podle předběžného opatření měla totiž firma změnit informování o podmínkách odbavení před lety Ryanairu a měla doplnit klientské informace poskytované dopravci. Dle verdiktu ÚS bylo předběžným opatřením zasaženo do práv společnosti Kiwi.

Ústavní soud v Brně vyhověl Kiwi ve sporu s RyanairemVideo: Petr Kozelka, Právo

Článek

Předběžné opatření podle ÚS zasáhlo do svobody projevu, práva na podnikání a práva na soudní ochranu.

Právo na svobodu projevu se podle ÚS týká i komerčních sdělení. Při vydávání předběžného opatření je proto nutné důkladně hodnotit pravdivost či nepravdivost.

Předběžné opatření vydal Krajský soud v Brně s tím, že je zapotřebí prozatímně upravit poměry mezi oběma společnostmi.

Ryanair prý kvůli omezenému předávání údajů od Kiwi nebyl schopen při operativním řešení problémů kontaktovat cestující a plnit své finanční závazky.

Firma Kiwi se odvolala, Vrchní soud v Olomouci ale rozhodnutí potvrdil. Senát ÚS se soudkyní zpravodajkou Kateřinou Šimáčkovou ale věc viděl jinak a upozornil, že obecné soudy dezinterpretovaly sdělení firmy Kiwi a nehodnotily spor v celém kontextu.

„Z práva obou účastníků na podnikání plynou pozitivní závazky státu zajistit prostředí pro podnikání a jinou hospodářskou činnost zajišťující rovnost podmínek soutěže v tržním prostředí,“ prohlásila Šimáčková.

„V posuzovaném případě tomu však obecné soudy nedostály a do stěžovatelčina práva na podnikání zasáhly, aniž by jasně vyslovily, jaké konkrétní zákonné ustanovení stěžovatelka měla porušit a jak. Soudy sice obecně odkázaly na zákon o ochraně spotřebitele a občanský zákoník, avšak bez bližšího upřesnění, což pro odůvodnění tak zásadního omezení nepostačuje,“ dodala Šimáčková.

Související články

Výběr článků

Načítám