Článek
„Agresivní škrty v sociální oblasti, ve zdravotní péči a vzdělání, stejně jako omezování práv zaměstnanců a nevyvážený systém zdanění způsobují, že milióny Evropanů jsou lapeny v kruhu chudoby, což může trvat celé generace,“ uvedla ředitelka evropské kanceláře Oxfam Natalia Alonsová.
Podle Alonsové se nejtvrdší úsporná opatření v celé své šíři v rámci Evropy provádějí v Řecku, Irsku, Itálii, Portugalsku nebo Španělsku. Z toho důvodu se pak vytváří i mnohem větší propast mezi bohatými a chudými.
„Pokud budou pokračovat takováto úsporná opatření, může se počet lidí ohrožených chudobou vyšplhat do roku 2025 v Evropě až na 146 miliónů, což je více než čtvrtina populace,“ uvedl Oxfam těsně před setkáním ministrů financí EU v litevském Vilniusu.
Oxfam rovněž připomněl, že některým zemím v Latinské Americe, jihovýchodní Asii či v Africe, které v 80. a 90. letech minulého století provedly hluboké škrty v oblasti sociálních výdajů, trvalo dvě desetiletí, než se jim podařilo dostat se zpět „do hry“.
„Vlády by mohly dávat miliardy do zdravotní péče nebo vzdělání, a to zdaněním nejmajetnějších obyvatel nebo ráznými opatřeními proti daňovým únikům,“ uvedl Oxfam.