Článek
„Meziroční zrychlení listopadového cenového růstu bylo ovlivněno především cenami potravin. U řady z nich došlo po říjnovém poklesu k růstu,” uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
„Příkladem může být cukr, jehož cena v říjnu klesla o 6,9 procenta a v listopadu naopak vzrostla o 13,6 procenta. Dále rostly ceny vepřového masa, ovoce a zeleniny,“ dodala.
Zdražují potraviny, rostou náklady na bydlení
Vepřové maso zdražilo meziročně o 13,3 procenta. Ceny uzenin stouply o 10,2 procenta, ovoce o 16,2 procenta, zeleniny o 11,8 procenta.
Cena vajec před Vánoci stabilní, máslo zdražuje
Největší vliv na inflaci měly ceny bydlení. Nájmy zdražily meziročně o 3,8 procenta. Ceny vodného a stočného vzrostly oproti loňskému listopadu o 2,6 procenta, elektřiny o 11,5 procenta, tepla a teplé vody o 4 procenta a zemního plynu o 3,4 procenta.
Inflace nad tolerančním pásmem ČNB
„Růst cen v Česku nabírá na rychlosti. Inflace se už nachází mírně nad tolerančním pásmem České národní banky (ČNB),“ připomněla ekonomka a ředitelka společnosti Bondster Jana Mücková.
ČNB od prosince 2005 cílí na dvouprocentní inflaci. Nicméně má takzvané toleranční pásmo mezi jedním a třemi procenty. Právě tuto horní hranici teď inflace překonala.
„Očekávám, že cenové stabilitě bude muset v budoucnu pomoci rychlejší zvyšování základních úrokových sazeb. Vše nasvědčuje tomu, že by ceny měly v příštím roce růst svižnějším tempem,“ doplnila.