Článek
USA loni dovezly plochou ocel válcovanou zastudena v celkové výši 272,3 miliónu USD (6,5 miliardy Kč). Tato ocel se primárně používá při výrobě automobilových karosérií, spotřebičů, lodních kontejnerů a ve stavebnictví.
Hodnota dovozu je sice relativně malá, avšak ocel je velmi citlivým tématem pro americké i evropské firmy kvůli nadprodukci v odvětví. Na příliv levné ocele z Číny si stěžují mimo jiné i čeští oceláři.
Deformují trh dumpingovými cenami
Rozhodnutí přichází v době stupňujícího se obchodního napětí mezi USA a Čínou, zvláště v ocelárenském sektoru. Firmy z USA i Evropy prohlašují, že Čína deformuje světové ceny, protože kvůli zpomalování poptávky na domácím trhu se snaží prodat svoji nadprodukci v zahraničí za dumpingové ceny.
Původní stížnost byla podána v červenci 2015 velkými americkými producenty United States Steel, AK Steel Corp., ArcelorMittal USA, Nucor Corp. a Steel Dynamics Inc. Producenti tvrdí, že museli v USA za poslední rok propustit 12 000 zaměstnanců.
Ministerstvo rovněž uložilo finální antidumpingové clo na japonskou ocel válcovanou zastudena ve výši 71,35 procenta. Potvrdilo tak předběžné rozhodnutí. Dovoz této ocele z Japonska do USA loni činil 138,6 miliónu USD.
Související téma:
Americká společnost U.S. Steel se rovněž v jiném případě snaží zastavit veškerý dovoz od největších výrobců ocele z Číny. Ve stížnosti u americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC) vyzvala k prošetření desítek čínských producentů a jejich distributorů kvůli podezření z dohody o stanovování cen, krádeži obchodních tajemství a obcházení obchodních povinností falešným značením.