Článek
Přijetí návrhu v obou komorách Kongresu znamená oddálení hrozících automatických škrtů o dva měsíce. Odklad má poskytnout čas pro vytvoření detailního úsporného programu.
Hlasování poslanců Sněmovny reprezentantů komentoval v Bílém domě prezident Barack Obama, který kvůli dramatickému souboji s odbojnými republikány přerušil havajskou dovolenou. Vyjádřil úlevu nad tím, že díky Kongresu se Spojeným státům podařilo vyhnout hospodářské krizi, do níž by zemi poslaly vysoké škrty a prudký růst daní.
Ústředním bodem schváleného silvestrovského senátního návrhu je zvýšení daní Američanů, jejichž roční příjem přesahuje 400 000 dolarů, či amerických rodin s celkovým ročním příjmem nad 450 000 dolarů. Jejich daně se zvýší z nynějších 35 na 39,6 procenta. Mnoha republikánským poslancům se takový návrh nelíbil, zejména proto, že podle nich neobsahuje dostatečný závazek ke škrtům v rozpočtových výdajích.
Právě omezení výdajů, a nikoli zvyšování příjmů cestou vyšší daňové zátěže, je podle republikánů nejlepším receptem na spásu amerických státních financí. Senátní návrh stanoví, že v příštích deseti letech přinese zvýšení daní do státní pokladny 600 miliard dolarů, zatímco rozpočtové škrty jen 12 miliard.
Rozpočtový deficit USA je ale stále příliš vysoký, varoval prezident. Dodal, že s Kongresem už napříště nehodlá vést spory o výši přípustného rozpočtového dluhu. Po projevu se Obama odebral zpět na Havaj.
Řada republikánských poslanců chtěla senátní návrh doplnit balíkem vlastních opatření namířených na omezení výdajové stránky rozpočtu. Podle republikánského poslance Darrella Issy mělo jít až o částku 330 miliard dolarů. Aby ve sněmovně návrh prošel, potřeboval dodatek hlasy alespoň 218 ze 241 republikánských členů dolní komory. Když se takový počet republikánům získat nepodařilo, souhlasili s hlasování o senátním návrhu v jeho původním znění. Ten pak prošel poměrem 257 ku 167 hlasů.
Nová rozpočtová strategie prošla Kongresem na poslední chvíli. Technicky dokonce pět minut po dvanácté, protože "fiskální útes", který v případě nedohody hrozil automatickým zavedením drastických úsporných kroků, začal fungovat už se začátkem nového roku 2013. Protože ale první den roku finanční trhy nepracovaly, nemělo zdlouhavé jednání Sněmovny reprezentantů na americkou ekonomiku reálný dopad.
Pokud by se poslancům obou komor nepodařilo včas k dohodě dospět, automaticky by vstoupilo v platnost utahování opasků, které mohlo celou americkou ekonomiku strhnout zpět do recese. Pro státní výdaje by pád z "fiskálního útesu" znamenal během příštích deseti let ztrátu 1,2 biliónu dolarů.
Pokud by se poslancům obou komor nepodařilo včas k dohodě dospět, automaticky by vstoupilo v platnost utahování opasků, které mohlo celou americkou ekonomiku strhnout zpět do recese. Pro státní výdaje by pád z "fiskálního útesu" znamenal během příštích deseti let ztrátu 1,2 biliónu dolarů.
Po schválení rozpočtové strategie se nyní čeká na Obamův podpis. Šéf Bílého domu by měl dokument podepsat v nejbližší době.