Hlavní obsah

Trump trestá Čínu. Zvýšil cla na 104 procenta

3:03
3:03

Poslechněte si tento článek

Washington
Aktualizováno

Spojené státy od středy zvýší cla na veškerý dovoz z Číny na minimální výši 104 procenta. Krok oznámil Bílý dům, který tak naplnil předchozí hrozbu prezidenta Donalda Trumpa. Jeho mluvčí vzkázala, že Trump ve své nynější politice neuhne. Také Peking už v pondělí USA před dalším zvyšováním cel varoval s tím, že bude „bojovat až do konce“.

Foto: Profimedia.cz

Kontejnery s čínským zbožím v losangeleském přístavu (ilustrační foto)

Článek

„Když Amerika dostane ránu pěstí, vrátí úder tvrději,“ řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. „To je důvod, proč dnes večer o půlnoci vstoupí v platnost 104% cla na Čínu,“ prohlásila.

„Země jako Čína, které se rozhodly pro odvetu a pokoušejí se znásobit své špatné zacházení s americkými dělníky, dělají chybu,“ komentovala podle CNN zvýšení cel vůči Číně Leavittová.

„Prezident Trump má ocelovou páteř a ta se nezlomí,“ dodala. „Číňané chtějí uzavřít dohodu, jen nevědí, jak to udělat,“ vzkázala mluvčí Bílého domu, přičemž odmítla sdělit, co by Peking měl splnit, aby Trump zvážil snížení cel na Čínu. Pokud se Peking Washingtonu ozve, Trump podle ní bude „neuvěřitelně laskavý, ale udělá to, co je nejlepší pro americký lid“. „Čína musí zavolat první,“ upozornila.

Trump minulý týden představil rozsáhlá cla na zboží prakticky ze všech zemí. Na Čínu se rozhodl uvalit 34procentní poplatek, což celkové clo na dovoz z Číny do USA zvýšilo na 54 procent. Peking na Trumpův krok v pátek reagoval oznámením svého dodatečného 34procentního cla na veškerý dovoz ze Spojených států.

V pondělí šéf Bílého domu pohrozil, že pokud Peking toto ohlášené clo nezruší, uvalí na Čínu od středy další clo ve výši 50 procent. Podle agentury Reuters se v úterý prezident rozhodl tuto hrozbu uskutečnit poté, co Čína do stanoveného termínu odvetné clo nezrušila.

Mluvčí čínského ministerstva obchodu v pondělí před Trumpovým krokem varoval a řekl, že Peking „rozhodně podnikne protiopatření, aby ochránil svá vlastní práva a zájmy. Pokud USA budou trvat na tom, že půjdou svou vlastní cestou, Čína bude bojovat až do konce,“ podotkl web listu The Financial Times.

Leavittová řekla, že na Bílý dům se obrátilo téměř 70 zemí, které by chtěly zahájit jednání o nových clech. Dodala, že USA přistoupí k dohodám, pokud budou ve prospěch amerických pracovníků a budou řešit chronické obchodní deficity s USA.

Mluvčí Evropské komise v úterý uvedl, že Evropská unie se chce stále vyhnout obchodní válce se Spojenými státy, a to navzdory tomu, že americká administrativa odmítla nabídku nulových cel v průmyslu, kterou Brusel předložil.

Pentagon: Vymaníme Panamský průplav z vlivu Číny

K Číně se v úterý vyjádřil i americký ministr obrany Pete Hegseth, který je na návštěvě Panamy.

„Panamský průplav dnes čelí novým hrozbám. Spojené státy nedovolí komunistické Číně ani žádné jiné zemi, aby ohrozila provoz nebo integritu průplavu,“ citovala agentura AFP šéfa Pentagonu. „Společně vymaníme Panamský průplav z vlivu Číny,“ řekl Hegseth po setkání s členy panamské vlády.

Trumpova administrativa o převzetí kontroly nad Panamským průplavem mluví opakovaně. Konsorcium vedené investiční společností BlackRock se nedávno dohodlo na koupi dvou hlavních přístavů na obou stranách Panamského průplavu s dosavadním vlastníkem CK Hutchison, který má sídlo v Hongkongu. Hodnota transakce dosahuje 22,8 miliardy dolarů (533,9 miliardy Kč). Čínská státní média prodej přístavů veřejně kritizovala s tím, že by si měla firma obchod dvakrát rozmyslet a že se jedná o zradu čínského lidu.

Výběr článků

Načítám