Článek
Podle WSJ bude o celé věci v nejbližší době americká vláda informovat Kongres, problémy se schválením se neočekávají. Saúdská Arábie, jeden z největších kupců zbraní na světě, odebere 84 stíhacích letounů typu F-15 a 178 vrtulníků. Americké firmy kromě toho zmodernizují dalších 70 stíhaček.
Jak připomíná WSJ, Spojené státy patrně nedodají nejmodernější verzi svých stíhacích letounů, navíc dodané stroje nebudou s plnou výzbrojí. Za tímto krokem stojí obavy Izraele o vlastní bezpečnost. USA se totiž zavázaly židovskému státu, že ho budou o kontraktech tohoto typu informovat, a v této souvislosti může americký Kongres dokonce sáhnout k zablokování.
Omezení íránského vlivu a zajištění pracovních míst
Spojené státy vysvětlují tuto obrovskou dodávku jako páku na Írán a omezení jeho vlivu v blízkovýchodním regionu. Připomínají íránské aktivity v oblasti vývoje jaderných zbraní, na jejichž výzkumu země pracuje pod rouškou civilního využití atomové energie. Sankce proti Íránu v této souvislosti zpřísnily i OSN a Evropská unie (EU).
Podle amerického deníku si domácí zbrojovky mohou přijít na další obrovské peníze, neboť Saúdská Arábie vážně uvažuje i o modernizaci námořních sil.
Zástupci amerických zbrojařských firem se v této souvislosti nechali slyšet, že dohody se Saúdskou Arábií mohou ve střednědobém horizontu zajistit přibližně 77 000 pracovních míst až ve čtyřech desítkách federálních států.