Článek
Loni v dubnu u nich byla sazba 5,89 procenta. U interně refinancovaných hypoték byla sazba 5,06 procenta, v březnu to bylo 5,22 procenta. Před rokem dosahovala 5,9 procenta. Pokud ji zájemce refinancoval jinde, dostal v průměru 5,03 procenta. Minulý měsíc to bylo 5,07 procenta. Před rokem pak 5,84 procenta. Oznámila to Česká bankovní asociace.
Pokud by se podle ní zohlednila tradiční sezonnost, byl by nárůst objemu poskytnutých hypoték ještě vyšší, protože duben obvykle bývá ve srovnání s březnem slabší. „Dvouciferný meziměsíční růst tak potvrzuje oživování hypoteční aktivity zkraje roku,“ uvedla asociace.
Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5212, což je nejvyšší hodnota od května 2022. Průměrný měsíční počet nových hypoték v loňském roce se pohyboval mírně pod hranicí 3400, zatímco v roce 2020 činil kolem 6700, a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9500.
Výše průměrné hypotéky v dubnu pokračovala v růstu, a to z 3,44 milionu na 3,6 milionu Kč. To je nová maximální úroveň, která překonala dosavadní rekord z listopadu 2021.
Dražší byty zčásti kompenzují vyšší mzdy
Ceny nemovitostí byly závěrem minulého roku o šest procent vyšší než v posledním čtvrtletí roku 2021. Dosáhnout na vyšší hypotéku však umožňuje také postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění příjmových limitů ze strany České národní banky, uvedla asociace.
„Růst průměrné hypotéky je dán jednak vyšší potřebou financování kvůli vyšším cenám nemovitostí, které jsou i přes svůj mírný pokles v loňském roce vyšší, než byly koncem roku 2021. Svou roli sehrál i postupný pokles úrokových sazeb doprovázený růstem mezd domácností, což žadatelům také umožnilo dosáhnout na vyšší úroveň hypotéky,“ uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5,5 tisíce Kč.