Článek
"Jedeme do Bruselu s přesvědčením, že náš požadavek je oprávněný," řekl ČTK mluvčí ministra Ivo Mravinac. Evropská komise se však dosud k této veřejné podpoře stavěla negativně a nic zřejmě nenasvědčuje tomu, že by svůj názor mínila měnit. Již několikrát nechtěla o rozšíření seznamu restrukturalizace ocelářských firem s pomocí státu ani slyšet.
"Neznáme zatím podrobnosti české žádosti, můj první dojem však je, že to nebude možné. Už jsme to zkoumali dříve a výsledek byl jasný - Třinec na tento seznam prostě nejde zařadit," řekl koncem května Rutger Wissels, vyjednávač Evropské komise pro Českou republiku.
Nynější jednání Urban povede s komisařem Mario Montim. Doposud povolená pomoc se týká především Vítkovic, když včetně později osamostatněné společnosti Vítkovice Steel, činila v letech 1997 až 2002 zhruba osm miliard korun.
Nová Huť získala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v prosinci 2002 výjimku pro poskytnutí veřejné podpory až 5,7 miliardy korun. Celkem podle MPO má Česká republika s komisí projednán a schválen objem této veřejné podpory ve výši 14,15 miliardy korun.
Třinecké železárny jsou klíčovým podnikem, pokud jde o zaměstnanost regionu. Pracuje v nich zhruba pět tisíc lidí a dalších deset tisíc pracovních míst s fungováním huti v návaznosti souvisí. Při oddlužení by mohly Třinecké železárny fungovat jako životaschopný podnik, tvrdí MPO