Článek
Ty mají těmto lidem pomoci snáz najít zaměstnání, ale zbavit se i dalších problémů, jako jsou například zadlužení.
Vyplývá to z balíčku zákonů o integračním sociálním podniku, který ve středu poslal vláda do Poslanecké sněmovny. Tento plán by se mohl začít sestavovat již tři měsíce poté, co se dotyční lidé evidují na úřadu práce.
Dvěma stům komunistických funkcionářů klesne důchod. Další to teprve čeká
V rámci tohoto individuálního akčního plánu by se podle dřívějších vyjádření měli úředníci na řešení situace těchto lidí spolupracovat i s dalšími organizacemi, například protidluhovými poradnami či vzdělávacími institucemi.
Bývalí vězni i děti z dětských domovů
Návrh je součástí širšího plánu, kterým chce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) upravit postavení sociálních podniků, jež poskytují práci obtížně zaměstnatelným lidem. „Nastavujeme tím, jakým způsobem pomáhat a zapojoval lidi s různým typem handicapu. Tedy nejenom osoby se zdravotním postižením, na který dáváme příspěvek na zaměstnávání, ale také další skupiny osob, které potřebují určitou míru pomoci, doprovázení, a to jsou lidi s určitou mírou handicapu,“ řekl Jurečka.
Doposud se zaměřují sociální podniky převážně na zdravotně handicapované, byť jsou i výjimky. Podle ministra by mohly pomáhat například i lidem po výkonu trestu, léčbě závislostí, šedesátníkům či mladým lidem vycházejícím z dětských domovů. Měly by jim poskytovat i sociální poradenství.
Nově by jim systém podle Jurečky poskytoval příspěvky ve třech kategoriích – za zdravotně znevýhodněné zaměstnance, za sociálně znevýhodněné a motivační bonus za dlouhodobý návrat člověka na běžný pracovní trh.
Zákon a související novely ještě musejí schválit zákonodárci a podepsat prezident.