Hlavní obsah

Úřady cupují Jurečkovu superdávku

Ministerstva a další státní úřady kritizují v připomínkovém řízení změny, které budou provázet sloučení čtyř sociálních dávek do jedné. Vadí jim například způsob, jak se bude prokazovat majetek žadatelů o dávku, prolomení bankovního tajemství i případné dopady na děti, které bude mít její odebrání.

Foto: Petr Horník, Novinky

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce změnou zjednodušit systém dávek, usnadnit žádosti o ně, ale také více motivovat zdravé příjemce v produktivním věku, kteří se třeba nestarají o malé děti nebo nemocného člena rodiny, k práci.

Článek

Podle plánu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by se měly od příštího roku sloučit příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí do jednotné dávky státní sociální pomoci.

Součástí nároku na superdávku například bude, že se zdraví lidé v produktivním věku budou muset snažit pracovat, rekvalifikovat se, nebo alespoň aktivně práci hledat. Pokud tak neučiní, mohou o ni zčásti nebo zcela přijít. Pokud pak bude dítě zanedbávat školní docházku a jeho rodič či pěstoun za to dostane správní trest, přijde domácnost na čtvrt roku o část dávky určené na výchovu dětí.

„Návrh může porušovat Listinu základních práv Evropské unie,“ kritizuje to ministerstvo pro místní rozvoj. To se podle něj týká i ustanovení o povinnosti veřejné služby, která se vztahují i na osoby vyžadující péči a osoby v druhém a prvním stupni invalidity.

Bez snahy nemusí dostat nic. Jurečka představil reformu systému sociálních dávek

Domácí

Ministerstvu průmyslu a obchodu pak mimo jiné vadí, že může být část dávky určená na děti odebrána tehdy, když nebude jeden z jejich rodičů pracovně aktivní, ačkoliv nepatří mezi zranitelné osoby. „Její odebrání dopadne negativně na nezaopatřené děti, jejich sociální status a šance ve společnosti i vzdělávání,“ varuje úřad.

To vadí i ministerstvu zahraničí, podle nějž částka na dítě nemá být závislá na tom, komu se narodilo ani kdo s ním v daném období žije.

Prolomení bankovního tajemství

Nejvyšší soud pak kritizuje chystanou povinnost bank informovat úřad práce o účtech, které u nich žadatelé o dávku budou mít. To Jurečka prosazuje proto, aby dávky nepobírali i lidé s vysokými úsporami.

„Je to zcela nepřípustné prolomení bankovního tajemství a dané ustanovení je nutno ze zákona vypustit,“ konstatoval Kamil Kalvoda, poradce trestního kolegia soudu.

Ostražitá je vůči tomu i Česká národní banka. „Ačkoliv rozumíme, že cílem je kontrola využívání veřejných prostředků, doporučujeme zvážit nutnost a rozsah,“ uvedla v připomínkovém řízení.

Průlom bankovního tajemství bez souhlasu klienta banky pokládá za velmi výrazný zásah do soukromí. Měl by se proto podle ní svázat nárok na dávku s tím, že s kontrolou účtů udělí žadatel souhlas.

Podle ministerstva vnitra je pak navržený systém demotivační pro lidi v oddlužení či v exekuci. A to z hlediska hodnocených příjmů, což může vést k zatajování jejich části či k nelegální práci. „Navrhujeme proto stanovit, že rozhodným příjmem člena domácnosti s povoleným oddlužením je jeho měsíční příjem po odečtení srážky ze mzdy a jiných příjmů a odměn insolvenčnímu správci,“ konstatoval úřad.

Nesouhlasí ani s odejmutím části dávky na dobu půl roku, pokud bude jeden člen domácnosti vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání. Domácnost tak totiž přijde o část dávky na výchovu dítěte, část dávky na živobytí dané osoby a část dávky na bydlení.

Jurečka měl rezignovat a Svoboda odejít, míní mladý lidovec Talíř

Domácí

Výběr článků

Načítám