Článek
Úřad zamítl návrh Kapsche na zákaz plnění smlouvy. „A to s ohledem na to, že nezjistil, že by smlouva byla podepsána v rozporu s předběžným opatřením,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
V rozhodnutí o rozkladu potom Rafaj zamítl námitky Kapsche, podle nichž bylo předchozí rozhodnutí nezákonné a nesprávné. „Zejména se neztotožnil s námitkou, že úřad nesprávně vyhodnotil platnost a účinnost předběžného opatření,“ doplnil Švanda.
Kapsch namítal, že k uzavření smlouvy došlo navzdory nařízenému předběžnému opatření ÚOHS ve správním řízení, v němž byl posuzován postup ministerstva v zadávacím řízení na systém elektronického mýtného.
„Trváme na tom, že ÚOHS flagrantně porušil naše práva na spravedlivý a transparentní proces. Obrátíme se na nezávislý soud, aby o tom rozhodl,” řekl v úterý mluvčí Kapsche David Šimoník.
Desetiletý provoz za 11 miliard
ÚOHS již v září zamítl návrhy firmy Kapsch s odůvodněním, že v postupu ministerstva neshledal porušení zákona. Správní řízení zčásti zastavil, jelikož Kapsch v návrhu neuvedl, jaká újma mu měla být způsobena.
Konsorcium SkyToll a CzechToll, které vyhrálo tendr na nového provozovatele mýtného systému, by za 10,75 miliardy korun mělo deset let spravovat mýtné s použitím satelitní technologie. Soutěž později napadl dosavadní provozovatel mýtného systému, rakouská firma Kapsch.
Úřad nejprve nepravomocně rozhodl o zrušení tendru z důvodu netransparentnosti při předávání části zadávací dokumentace na přepisovatelných flash discích, jejichž obsah nebyl zajištěn proti případné změně. Následně předseda úřadu Petr Rafaj vrátil rozhodnutí k přezkoumání.