Článek
Groupe SEB ČR se konkrétně provinila tím, že omezovala své odběratele produktů značek Moulinex, Rowenta, Krups nebo Tefal ve svobodném nastavení cen prodávaného zboží, konstatoval ve zprávě úřad s tím, že rozhodnutí je pravomocné, protože sama společnost se v rámci procedury narovnání k jednání přiznala a proti rozhodnutí nepodala rozklad.
Distributor kontroloval své nastavení cen prostřednictvím srovnávače Heureka.cz. Pokud nějaký prodejce nastavil cenu příliš nízko, vyzval ho pod hrozbou sankcí, které reálně i uplatnil, k jejímu navýšení.
„Byl tak schopný ovlivnit cenovou hladinu dotčeného zboží na relevantních trzích na území České republiky, a to i přes skutečnost, že nemusel uzavřít cenové dohody se všemi svými odběrateli. Soutěžitel Groupe SEB tak prokazatelně v období od 19. 4. 2015 do 7. 4. 2022 uzavřel s více než dvěma desítkami odběratelů zakázané cenové vertikální dohody s cílem narušit hospodářskou soutěž na relevantních trzích,“ dodal ÚOHS.
Výši pokuty úřad zdůvodnil jednak postavením společnosti na trhu a jednak délkou trvání deliktního jednání, které trvalo sedm let. Pozitivně se naopak při stanovování pokuty projevila například nadstandardní spolupráce při vyšetřování a dobrovolné ukončení protisoutěžního jednání.
Pokutu dostal i Electrolux
Jedná se už o třetí podobný případ v segmentu domácích elektrospotřebičů v nedávné době, upozornil dále úřad. Ten letos v únoru potrestal společnost Electrolux rekordní pokutou 125,4 milionu korun za dlouholeté protisoutěžní jednání. Firma prodejcům svých výrobků zakazovala zlevnit spotřebiče pod stanovenou hranici. Stejného provinění se dopustila také společnost FAST, jež dostala loni v květnu pokutu 30,2 milionu korun.
Společnost Groupe SEB ČR je dceřinou společností francouzské skupiny Groupe SEB, která je celosvětovým výrobcem zaměřeným na malé domácí spotřebiče, kuchyňské spotřebiče a spotřebiče pro osobní péči a kuchyňské potřeby. Své zboží prodává velkoobchodním i maloobchodním odběratelům, kteří ho pak prodávají koncovým zákazníkům.