Článek
„Jednání spočívající v určování cen pro další prodej, jinými slovy zákaz zlevnit zboží spotřebitelům pod stanovenou hranici, mělo dopad na velké množství českých domácností, které mohly v jeho důsledku nakupovat například lednice, pračky nebo vysavače značek Electrolux AEG a Zanussi za ceny vyšší, než kdyby mezi prodejci mohla probíhat volná cenová soutěž,“ zdůvodnil rozhodnutí úřadu jeho místopředseda Kamil Nejezchleb.
Nejezchleb podotkl, že při vyšetřování, které sám vedl, úřad zajistil natolik přesvědčivé důkazy, že Electrolux se k protiprávnímu jednání přiznal a v rámci narovnání nerozporoval rekordní pokutu. „Jedná se o nejvyšší sankci za vertikální cenové dohody a současně nejvyšší, u níž proběhlo narovnání a státu tedy nehrozí mnoho let soudních sporů,“ dodal.
Společnost Electrolux je součástí stejnojmenné švédské skupiny a působí hlavně na trhu s velkými a malými domácími spotřebiči. V některých segmentech je v Česku velkým hráčem na trhu.
Rekordní výše pokuty byla stanovena s ohledem na závažnost a dobu trvání protisoutěžního jednání. To spočívalo v tom, že společnost stanovovala svým odběratelům nejnižší možné ceny, za které mohou její zboží prodávat. Pokud prodejce nastavil cenu pod tuto hranici, Electrolux jej vyzýval ke zvýšení cen pod hrozbou sankcí, které také uplatňoval. Takové jednání probíhalo nejméně od konce roku 2012 do podzimu 2021, dodal úřad ve své zprávě.
Antimonopolní úřad kromě takzvaných vertikálních dohod prokázal také to, že Electrolux znemožňoval některým odběratelům, aby jeho výrobky velkoobchodním způsobem prodávali dalším prodejcům. Tím omezil okruh zákazníků, což zákon zakazuje.