Článek
„Dnes dopoledne byla všem účastníkům řízení doručena rozhodnutí o jejich rozkladech, které byly všechny zamítnuty. Tímto okamžikem jsou rozhodnutí pravomocná. Také tím pozbývá platnosti předběžné opatření, které zakazovalo uzavřít smlouvu na nový jaderný tendr,“ řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna.
Zadavateli, tedy dceřiné společnosti ČEZ Elektrárna Dukovany II, tak podle něj v současnosti nic nebrání v uzavření smlouvy s Korejci.
Antimonopolní úřad zakázku řešil několik měsíců, námitky proti výběru konkurenční firmy v soutěži podali oba neúspěšní uchazeči, EdF i Westinghouse, připomněla ČTK.
Zpochybňovali oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii a transparentnost řízení. Francouzská firma konkrétně uváděla, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, obě firmy také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele. Westinghouse letos v únoru své připomínky i rozklad stáhl.
ÚOHS ve čtvrtek uvedl, že zadavatel postupoval v rámci bezpečnostní výjimky. A pokud se podle ní postupuje, lze napadnout pouze její využití. Zákon v tom případě počítá s podáním do patnácti dnů. Toho ale podle Mlsny nikdo nevyužil.
„Všichni uchazeči, kteří podali nabídky v rámci jaderného tendru, o tom byli informováni v březnu 2022 a nikdo z nich v dané lhůtě námitky nevznesl,“ poznamenal.
Stalo se tak podle jeho slov až v srpnu 2024, tedy dlouho po uplynutí zákonem stanovené lhůty.
Rozhodnutí úřadu uvítal jak ČEZ, tak ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Podpis smlouvy na stamiliardovou zakázku, k němuž mělo dojít do konce března, se očekává v nadcházejících týdnech. Ještě se ladí podíl českých firem na zakázce, který by podle slibu KHNP měl dosáhnout šedesáti procent. Stavba má začít v roce 2029 a první blok má být uveden do zkušebního provozu v roce 2036.