Článek
Na burze Unipetrol začátkem nového týdne zpevnil o 1,98 procenta na 72,25 Kč. Ve SPAD posílily ještě ČEZ a Philip Morris, ztráty však převažovaly. Nejvíce oslabila Erste Bank, a to o 1,22 procenta na 3320 Kč. Index PX 50 klesl o 0,29 procenta na 663,2 bodu.
Evropské akcie v pondělí kolísaly, sestup však převažoval. Investoři a ekonomové uvažovali o důsledcích silného eura, které již přináší citelné ztráty exportérům. Euro v pondělí dosáhlo hranice 1,29 dolaru za euro, ale po projevu šéfa ECB Tricheta na schůzce zemí G10 poněkud korigovalo svůj vzestup. Trichet označil současné změny měnových kursů za "brutální a nežádoucí".
Účetní skandály v Evropě
Na silné euro v pondělí doplatily například akcie výrobce airbusů EADS, které oslabily o 2,7 procenta po zprávě britského tisku, že slabší dolar ubere firmě téměř tři miliardy eur. Zdá se, že i v Evropě se utrhla lavina účetních skandálů, což zvyšuje nervozitu investorů. Po Parmalatu se hovoří o dalších kandidátech, a to i ze Švýcarska.
Švýcarská firma Adecco kvůli posunutí zveřejnění výsledků za rok 2003 ztratila jen během jednoho dne na kursu svých akcií více než 40 procent. Akcie německého výrobce polovodičů Infineon v pondělí oslabily o 6,1 procenta po emisi dalších 150 miliónů nových kusů mateřskou firmou Siemens.
Americké akcie se v úvodu nového týdne nemohly rozhodnout pro další směr a kolísaly. Investoři čekali na nové zprávy z podnikové sféry a na další údaje o stavu americké ekonomiky. Americký organizátor trhu cenných papírů Nasdaq Stock Market zatím přesvědčil šest firem z newyorské burzy (NYSE), aby své akcie přihlásily k obchodování i na Nasdaqu.
Management Nasdaqu se přitom netají tím, že chce využít problémů, s nimiž se NYSE nyní potýká. Duální kotaci, tedy možnost obchodovat s akciemi na dvou trzích, budou mít firmy Apache, Cadence Design Systems, Charles Schwab, Countrywide Financial, Hewlett-Packard a Walgreen.