Článek
UniCredit jednala s místními zájemci, ale stupňující se západní sankce tyto snahy zbrzdily. To přimělo banku podle jednoho ze zdrojů rozšířit hledání i v zemích, jako je Čína a Indie, kde by zájemci mohli být otevřeni výhodnému nákupu.
Druhý zdroj uvádí, že banka jedná s potenciálními investory, které ale nejmenoval. Možnost zájemce z Ruska je ale podle zdrojů stále ve hře.
Generální ředitel UniCredit Andrea Orcel analytikům v květnu řekl, že sankce postupně snižují šance na dohodu s ruským zájemcem. Bývalý investiční bankéř ve snaze urychlit snížení napojení banky na Rusko využil mimo jiné výměnu aktiv, takže například vyměnil úvěr ruské společnosti za úvěr ruské banky evropskému dlužníkovi.
Dvakrát se ale podle něj stalo, že UniCredit nemohla dokončit velké obchody, které by snížily její angažovanost v Rusku, protože protistranu těsně před podpisem dohody zasáhly sankce.
Ruský podnikatel Vladimir Potanin, jehož holding Interros koupil v květnu ruskou divizi Société Générale, tehdy agentuře Interfax řekl, že odmítl návrh na převzetí ruské pobočky UniCreditu.
Raiffeisen Bank a UniCredit zvažují odchod z Ruska
Investoři v Číně, Indii nebo Turecku, tedy v zemích, které nepodpořily sankce vůči Rusku, by mohli mít zájem o aktiva, jejichž hodnotu snížil odliv západních firem po zahájení války na Ukrajině. UniCredit patří mezi evropské banky s největším napojením na Rusko – byla tam čtrnáctou největší bankou.
Obavy kvůli napojení banky na Rusko nedávno Orcel odmítl a řekl, že pro UniCredit už to nepředstavuje hrozbu. Banka totiž v prvním čtvrtletí zaúčtovala rezervy 1,2 miliardy eur (29,7 miliardy Kč) na pokrytí budoucích ztrát.
UniCredit sice vyhodnocuje všechny možnosti svého budoucího podnikání v Rusku včetně odchodu, podle Orcela to však potrvá delší dobu, vzhledem k závazkům vůči zaměstnancům a zákazníkům a snaze zachovat hodnotu pro akcionáře.