Článek
„Úřad nedostatečně vysvětlil důvody, proč by vláda měla na zavedení nového poplatku přistoupit. Návrh proto vláda zamítla,“ sdělila Novinkám mluvčí vlády Lucie Ješátková.
Platba se tak alespoň prozatím měnit nebude.
„Poplatek nyní zůstává stejný. My teď zvážíme další postup tak, aby zůstal i přes zvýšené nároky zachován další chod úřadu,“ sdělil Novinkám mluvčí resortu Vojtěch Srnka.
Lidem na faktuře za elektřinu od července přibude nový poplatek, týká se sdílení
Platba měla za každé odběrné místo u elektřiny stoupnout z 2,89 Kč měsíčně na 4,84 Kč. Rovněž měla podle návrhu ministerstva průmyslu vzrůst platba odběratelům plynu, a to z 1,62 Kč za megawatthodinu spotřebovaného plynu na 2,66 Kč. To by u průměrné domácnosti, která vytápí a vaří plynem, znamenalo roční navýšení plateb za plyn asi o třicet korun a u elektřiny by to bylo asi dvacet korun ročně navíc. Celkem by tak lidé s elektřinou i plynem ročně platili asi o padesát korun navíc.
Lidem tak u elektřiny od července na fakturách pouze přibyla částka placená za provoz Elektroenergetického datového centra určeného pro umožnění sdílení elektřiny ve výši pět korun měsíčně za každé odběrné místo.
Platba za provoz datového centra, které má začít fungovat od srpna, se na úhradách domácností objeví jako nová položka pod názvem platba za provoz nesíťové infrastruktury. Zahrnuje už nyní placené fungování operátora trhu s elektřinou, Energetického regulačního úřadu a nově i činnost datového centra. Platí ji všichni, kdo odebírají elektřinu. Bez ohledu na to, zda se sdílení, které má od srpna umožnit například vyrábět elektřinu na střeše chaty a využívat ji v bytě ve městě, účastní. Ročně bude platba za odběrné místo činit asi šedesát korun.