Hlavní obsah

Ukrajinská jaderná elektrárna má osm nových pohonů. Vyráběly se v Plzni

3:06
3:06

Poslechněte si tento článek

Plzeň

Plzeňská Škoda JS ze skupiny ČEZ dodala na Ukrajinu osm nových pohonů pro reaktory Rovenské jaderné elektrárny. Pomáhá tím zabezpečit stabilní dodávku elektřiny ve válkou zmítané zemi, sdělil mluvčí strojíren Karel Samec.

Foto: Škoda JS

Kontrola a expedice pohonů regulačních kazet pro reaktor

Článek

Přední evropská společnost už expedici dokončila. „Kvůli opakujícím se ruským útokům na energetickou infrastrukturu informujeme o zakázce až nyní, když jsme vyložili poslední náklad v cíli,“ zdůvodnil Samec.

Šlo o osm nových pohonů pro dva reaktory typu VVER 440. „Zajišťují stabilní výkon reaktoru a umožňují jeho regulaci,“ nastínil mluvčí. Rovno je jednou ze čtyř jaderných elektráren na Ukrajině. „Nachází se poblíž hranic s Polskem a Běloruskem. Nedávno pro ni firma ÚJV Řež, která také patří do skupiny ČEZ, vyrobila a dodala speciální kabel k vyztužení ochranné budovy reaktoru. Váží třináct tun a měří sto sedmdesát tři metrů,“ popsal.

Škoda JS podle kontraktu poslala do Rovenské jaderné elektrárny celkem 76 pohonů. Z větší části už jsou namontované a v provozu. „Zbylé jsou připravené k výměně za původní, kterým končí životnost,“ vysvětlil Samec. Doplnil, že finanční objem kontraktu nemohou zveřejnit, nemají totiž svolení od zákazníka.

Elektrárny nutně nové pohony potřebují. Odklad jejich výměny je možný pouze tehdy, když to povolí tamní úřad pro jadernou bezpečnost. Význam bezproblémového provozu podle Samce ještě vzrostl po ruských opakovaných útocích na většinu fosilních nebo vodních zdrojů.

Obchodní ředitel Škody JS Petr Altschul podotkl, že nyní jsou paradoxně jediným výrobcem na světě, který může tento typ pohonů ukrajinským jaderným elektrárnám dodat. Ostatní jsou podle něj už pouze z Ruska.

Společnost jedná o další zakázce, týká se modernizované verze pohonů regulačních tyčí pro Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu. „Podpis kontraktu očekáváme během příštího roku,“ uvedl Altschul.

Aktivní jsou také v případě rozšíření Chmelnické jaderné elektrárny o další nové bloky typu VVER. Podle Samce jim pomohou zkušenosti, které získali při dostavbě a spouštění slovenské jaderné elektrárny Mochovce.

Původní objednávka 76 kusů vznikla už v roce 2019. Jenže do hry vstoupila pandemie a následně válka. Komplikace nastaly také kvůli tomu, že Škoda JS měla do června 2022 ruského majitele a Ukrajina uplatňovala protiruské sankce. „Až vstup ČEZ do firmy a vymazání Škody JS ze sankčního seznamu umožnily konečnou dohodu,“ uzavřel Samec.

Záporožské jaderné elektrárně hrozí výpadek, varují Ukrajinci

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám