Článek
Moskva v reakci na útok na Sevastopol odstoupila z účasti na takzvané obilné dohodě, kterou v červenci za účasti Turecka zprostředkovala OSN. Ukrajině dohoda umožňovala obnovit vývoz obilí a hnojiv přes Černé moře, jenž se v únoru zastavil po začátku ruské invaze na Ukrajinu.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že na základě analýzy trosek údajných ukrajinských dronů mohlo být jedno z dálkově ovládaných hladinových plavidel vypuštěno na Sevastopol z civilní lodi se zemědělskými produkty, která se nacházela v takzvaném obilném koridoru určeného pro ukrajinský vývoz přes Černé moře.
Podle odborníků bylo zařízení zřejmě vypuštěno z jedné z civilních lodí pronajatých Kyjevem nebo jeho západními patrony pro účely vývozu zemědělských produktů z ukrajinských námořních přístavů, uvádí se v prohlášení ruského ministerstva.
Po vypuštění se bezpilotní plavidla pohybovala podél bezpečnostní zóny obilného koridoru, načež změnila trasu směrem k ruské námořní základně v Sevastopolu na Krymu, dodalo ministerstvo. Podle agentury Reuters rovněž oznámilo, že stroje měly zabudovanou navigaci kanadské výroby.
Rusko po útoku na Černomořskou flotilu pozastavuje dohodu o obchodu s obilím
Kyjev zastavil vývoz obilí po moři
V reakci na odstoupení Moskvy od takzvané obilné dohody Kyjev zastavil vývoz zemědělských produktů přes přístavy v Černém moři. Ukrajinské ministerstvo infrastruktury v neděli oznámilo, že nemohla vyplout loď s obilím určeným Etiopii.
„Loď Ikaria Angel, naložená v rámci Světového potravinového programu OSN 40 000 tunami obilí, měla dnes (neděle) opustit ukrajinský přístav. Tyto potraviny byly určeny pro Etiopany, kteří jsou na pokraji hladomoru. Kvůli ruskému zablokování ‚obilného koridoru‘ vývoz není možný,“ napsal na Twitteru ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v neděli uvedl, že Rusko odstoupení od dohody o exportu ukrajinských zemědělských produktů předem plánovalo a útok v Sevastopolu využilo jako záminku. Již od září podle něj Moskva úmyslně zdržovala fungování koridoru, což způsobilo fronty při odbavování lodí.
„Rusko se už dávno rozhodlo pokračovat ve hrách s hladem a nyní se to snaží ospravedlnit,“ uvedl šéf ukrajinské diplomacie. Rusko blokuje na 176 plavidel s celkem dvěma miliony tun obilí, které by nakrmilo přes sedm milionů lidí, dodal Kuleba.
K dodržování obilné dohody vyzvaly Moskvu Spojené státy, Německo a další země. Rusko výzvy odmítá a tvrdí, že už není schopno zaručit bezpečnost civilních lodí, které zajišťovaly obilný koridor. Ministerstvo zahraničí ve Varšavě dnes uvedlo, že Polsko a jeho partneři v Evropské unii jsou připraveni nadále poskytovat Ukrajině pomoc s přepravou základního zboží.