Článek
Fond je součástí takzvaného mechanismu pro spravedlivou transformaci. Ten má podporovat regiony, průmyslová odvětví a zaměstnance, kterých se nejvíce negativně dotkne transformace ekonomiky v rámci boje proti klimatickým změnám.
EU má pro budoucnost jasný cíl: technologicky zezelenat
Podpora má především vyrovnat rozdílné ekonomické dopady evropského cíle dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, tedy dosáhnout rovnováhy mezi vyprodukovanými emisemi uhlíku a jeho pohlcováním půdou, lesy, oceány a umělými uložišti.
Dnes jsme v EP definitivně schválili Fond spravedlivé transformace. Pomůže uhelným regionům zmírnit dopady energetické transformace. Tři kraje (Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský) si rozdělí cca 41 mld. Kč. Jako jeden ze zpravodajů jsem hlasoval pro.
— Alexandr Vondra (@AlexandrVondra) May 18, 2021
„(Fond spravedlivé transformace) pomůže uhelným regionům zmírnit dopady energetické transformace. Tři kraje (Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský) si rozdělí cca 41 mld. Kč. Jako jeden ze zpravodajů jsem hlasoval pro,” uvedl na Twitteru český europoslanec Alexandr Vondra (ODS/Evropští konzervativci a reformisté).
Fond spravedlivé transformace |
---|
Členské státy budou moci čerpat prostředky z fondu pod podmínkou, že se na vnitrostátní úrovni zaváží k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Dokud takový závazek nepřijmou, budou mít nárok pouze na 50 % finančních prostředků, které jsou pro ně ve fondu vyčleněny. |
Podniky, které mají finanční obtíže, mohou získat podporu v souladu s prozatímními pravidly Unie pro státní podporu stanovenými pro výjimečné okolnosti. |
Státy budou mít možnost dobrovolně převádět prostředky z jiných fondů soudržnosti. |
Členské státy musí na část investic samy přispět. Podíl spolufinancování investic z fondů Unie je stanoven na nejvýše 85 % pro méně rozvinuté regiony, 70 % pro přechodové regiony a 50 % pro rozvinutější regiony. |
Zdroj: Evropský palament |
„Pro Česko je to dobrá zpráva, protože část prostředků bude směřovat právě k nám. Některé české regiony, které historicky žijí z těžby a spalování uhlí, mají před sebou velkou výzvu,” doplnila místopředsedkyně Evropského parlamentu (EP) Dita Charanzová (ANO/Obnova EU).
„Věřím, že přijdou se smysluplnými projekty, které se podaří realizovat a které skutečně přispějí k požadovanému cíli,” uvedla k Ústeckému, Karlovarskému a Moravskoslezskému kraji Charanzová.
Plán obnovy cílí na energetiku i vlaky
Dotace mohou dostat i mikropodniky, podnikatelské inkubátory, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Fond kromě toho bude přispívat na investice do nových energetických technologií nebo udržitelné místní mobility.
Jakmile dohodu formálně přijme i Rada EU, vstoupí nařízení v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku EU.