Článek
Půjde o největší investici v historii společnosti, v níž má majoritní podíl radnice, pětatřicet procent pak drží skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského. „Nutí nás k tomu především zákaz spalování uhlí v teplárenství od roku 2030 a současně razantní růst nákladů na emisní povolenky. Opomenout nemohu ani ekologické důvody,“ sdělil generální ředitel teplárny Václav Pašek. A dodal: „Stavět se bude za provozu, hotovo musí být do roku 2029.“
Komplexní dekarbonizaci umožní instalace dvou paroplynových turbín o výkonu šedesát megawattů. „Máme již obě vysoutěžené a uzavřenou smlouvu s vítězem veřejné soutěže, společností Siemensem. Zaplatíme za ně přibližně 1,2 miliardy korun,“ uvedl Pašek.
Na šrotišti
Další peníze bude stát příslušná infrastruktura. První paroplynový cyklus vyroste v teplárně na Doubravce. Turbína bude umístěna v samostatné nové budově, pro další příslušenství, jako je rozvodna a potrubí, se využijí stávající objekty. Druhé soustrojí má stát v areálu Škodovky na „zelené louce“, konkrétně na bývalém šrotišti u komplexu Energetika. „Po jeho dostavbě se tamní starý zdroj zlikviduje,“ podotkl Pašek.
Obě stavby mají odstartovat zároveň, a to už příští rok. Sedmimiliardový odhad celkových nákladů vychází z rozpočtu autorizovaných projektantů, konkrétní čísla ukážou až výsledky právě probíhajícího tendru. „Koncem roku jsme od ministerstva životního prostředí obdrželi rozhodnutí o přidělení dotace na oba zdroje ve výši 3,2 miliardy korun. Jde o peníze z Modernizačního fondu Evropské unie,“ konstatoval ředitel. „K tomu přidáme vlastní zdroje a externí financování,“ doplnil Pašek.

Spalovna u Chotíkova - komplex za 2,1 miliardy korun zahájil provoz v roce 2016.
Plzeňská teplárenská na projekt už několik let šetří. Letos po dohodě s městem i s EPH vůbec poprvé nevyplatí dividendu ze zisku, která se v minulých letech pohybovala mezi dvěma až třemi sty miliony korun.
Náklady by se měly společnosti vrátit během deseti let bez radikálního zdražování. „Po posledním jednání představenstva počítáme dle aktuálních předpokladů s meziročními nárůsty ceny tepla jen kolem inflace,“ přislíbil Pašek.
Místo uhlí odpady
Podíl uhlí spalovaného v teplárně klesá již řadu let. Před deseti lety to bylo v doubraveckém areálu přes 666 tisíc tun, v roce 2023 už jen 260 tisíc. A zároveň se snižují emise, třeba produkce oxidu siřičitého v teplárně klesla z 5361 tun v roce 1997 na 424 tun v roce 2023. Po sametové revoluci vyletělo vysokým doubraveckým komínem přes patnáct set tun tuhých znečišťujících látek za rok, předloni ty bylo pouhých třiadvacet tun.

Květen 2010 - Plzeňská teplárenská slavnostně zprovoznila nový „zelený“ blok na spalování biomasy.
Za uvedenými čísly stojí dosavadní investice do kotlů na spalování biomasy - loni firma spálila rekordních bezmála čtyři sta tisíc tun dřevní štěpky. Velkou trefou byla také investice do spalovny v Chotíkově. Letos se v ní má proměnit v teplo a elektřinu 120 tisíc tun odpadu.