Článek
Vzhledem k tomu, že současnou kvótu na 38 000 míst Ukrajinci aktuálně vůbec nečerpají, počítá návrh se snížením pro Ukrajinu na 11 000 žádostí ročně. Pro Manilu předpokládá vnitro navýšení kvóty o 5000 na 10 300 ročně.
„Novou kvótu budou v praxi čerpat občané Ukrajiny pobývající v jiných členských státech EU jako držitelé dočasné nebo mezinárodní ochrany nebo žadatelé o dočasnou či mezinárodní ochranu a občané Ukrajiny oprávnění podle ukrajinských předpisů legálně vycestovat z území Ukrajiny (zejména ženy, a rovněž muži starší 60 let). Pro tuto cílovou skupinu bude nová výše kvóty dostačující,“ uvedli autoři návrhu v jeho odůvodnění.
Žádosti středně a nízkokvalifikovaných pracovníků má vyřizovat generální konzulát ve Lvově. V případě nutnosti budou moci zájemci o práci v Česku požádat zastupitelský úřad o upuštění od povinnosti osobního podání žádosti. K odblokování stávajícího stavu má pomoct i další nařízení vlády o stanovení výjimky z nepřijatelnosti žádostí o udělení oprávnění k pobytu na území Česka.
Téměř každý desátý nový podnikatel v Česku je z Ukrajiny, nejčastěji ve stavebnictví
O 5000 plánuje úřad navýšit kvótu pro žádosti středně a nízko kvalifikovaných pracovníků z Filipín. Pro vysoce kvalifikované pracovníky počítá návrh na většině zastupitelských úřadů navýšit kvóty o souhrnně 1500 míst.
Nové nastavení kvóty pro generální konzulát ve Lvově a navýšení kvót pro žádosti podávané vysoce kvalifikovanými pracovníky má nabýt účinnosti k 1. lednu. Pro Filipíny počítá návrh kvůli nezbytným přípravám na zvýšení kapacity s účinností od 1. května příštího roku.
Firmy si na nedostatek zaměstnanců stěžují dlouhodobě. Například v agrárním sektoru chybí 8000 až 10 000 lidí, uvedl nedávno ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Před ruskou invazí místa zaplňovali především Ukrajinci.