Hlavní obsah

Uber kupuje za 70 miliard blízkovýchodního rivala

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies zaplatí 3,1 miliardy dolarů (přes 70 miliard Kč) za převzetí konkurenta Careem, který působí na Blízkém východě. Informoval o tom deník Financial Times. Podle něj tak Uber chce posílit svou pozici před chystaným vstupem na burzu.

Foto: Richard Drew, ČTK/AP

Aplikace Uber na mobilním telefonu

Článek

Uber za převzetí rivala Careem zaplatí 1,4 miliardy dolarů v hotovosti a 1,7 miliardy dolarů v cenných papírech směnitelných za akcie Uberu. Dokončení transakce, kterou ještě musejí schválit regulátoři, se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku.

Generální ředitel Uberu Dara Khosrowshahi označil dohodu o převzetí za "důležitý okamžik pro Uber" v době, kdy se podnik snaží posilovat své globální aktivity. "Careem hraje klíčovou roli při utváření budoucí městské mobility na Blízkém východě, a stává se tak jedním z nejúspěšnějších startupů v regionu," dodal.

Careem bude podle dohody po převzetí nadále fungovat pod svou vlastní značkou a pod vedením svých zakladatelů. Společnost vznikla v roce 2012 a v současnosti působí ve 120 městech v 15 zemích včetně Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Pákistánu, Jordánska a Egypta.

Pro ztrátový Uber převzetí nejsilnějšího konkurenta v regionu posílí jeho dominantní pozici na rychle rostoucím globálním trhu alternativní taxislužby před chystaným vstupem na burzu v New Yorku, napsaly Financial Times. List připomíná, že úpis akcií (IPO) by mohl firmu ocenit na více než 100 miliard dolarů (2,28 bilionu korun).

Převzetí Careem je pro Uber důležité i proto, že dřívější prodej ztrátových aktivit v Číně, Rusku a jihovýchodní Asii místním rivalům vyvolal pochyby ohledně schopnosti amerického podniku stát se konkurenceschopným hráčem na globálním trhu. V současnosti působí Uber ve více než 70 zemích, potýká se však s ostrou konkurencí v Latinské Americe a Indii.

Společnost navíc podobně jako další alternativní taxislužby čelí v řadě zemí regulačním a právním překážkám. Na problémy firma narazila rovněž v České republice, kde se stala terčem stížností a protestů ze strany provozovatelů tradičních taxislužeb.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám