Článek
Stockholmský soud ve čtvrtek zamítl předchozí žalobu České republiky proti výsledku švédské arbitráže. Na jeho základě musí země zaplatit společnosti CME Czech Republic B.V. odškodné ve výši přes deset miliard Kč. [celá zpráva]
Tato neúspěšná žaloba reagovala na výrok stockholsmké arbitráže z roku 2001. Vzhledem k dohodě obou stran byla stockholmská arbitráž rozdělena na dvě části. V první měla být určena pouze vina či nevina ČR v případě ochrany investic, v pozdější pak konkrétní výše případného odškodného. V první části byla v roce 2001 Česká republika uznána vinnou. Stát tedy právně napadl tento verdikt ještě předtím, než letos v březnu skončila druhá část arbitráže o konkrétní výši odškodného.
Vina potvrzena
Čtvrteční rozhodnutí odvolacího soudu však verdikt arbitráže o vině potvrdilo. Druhou, novou žalobou napadli právníci zastupující české ministerstvo financí koncem letošního března verdikt druhé části arbitráže, hovořící o konkrétní sumě 10,5 miliardy korun, včetně úroků. Je tedy zřejmé, že nedávná nová žaloba byla podmíněna úspěchem prvního kola arbitráže.
Kdyby ČR v otázce viny neprohrála a výrok o její vině byl prohlášen za neplatný, nemohl podle ní platit ani druhý verdikt o konkrétním odškodném. Čtvrtečním soudním verdiktem však Česká republika definitivně prohrála otázku viny, a prakticky tak již nemůže efektivně zpochybnit ani otázku výše odškodného. "Důvod této druhé žaloby výrokem odvolacího soudu kompletně zkrachoval," řekl ČTK švédský právník zastupující CME Hans Bagner. "Trvat na ní již nemá žádnou cenu - těžko zpochybnit výši odškodného, když se nepodařilo zbourat základy, na nichž posudek arbitráže stojí," dodal.
Vyjádření české strany ČTK zjišťuje. Podle dalšího odborníka, který si nepřál být jmenován, je tedy otázkou času, kdy Česká republika svoji poslední žalobu stáhne. V případě, že tak neučiní, může její formální, avšak téměř beznadějné projednávání trvat ještě řadu měsíců.