Článek
Obě společnosti se v žalobě odvolávají na porušení práva na řádný proces zaručeného ústavou a zákonných procedurálních požadavků, stejně jako nezákonný politický vliv.
Mimoto oba podniky podaly žalobu také na generálního ředitele americké ocelárny Cleveland-Cliffs Lourença Gonçalvese a prezidenta odborového svazu USW Davida McCalla za jejich „nezákonné a koordinované kroky“, jejichž cílem bylo zabránit uzavření dohody. Cleveland-Cliffs o převzetí U.S. Steel rovněž usilovala, japonská firma však nabídla vyšší částku.
Biden koncem minulého týdne nařídil zablokovat převzetí U.S. Steel za 14,9 miliardy USD (zhruba 360 miliard Kč) s odvoláním na obavy o národní bezpečnost. CFIUS, který přezkoumává zahraniční investice z hlediska rizik pro národní bezpečnost, nedosáhl při svém hodnocení konsensu, což Bidenovi umožnilo fúzi zablokovat.
Proti dohodě jsou i vlivné americké odbory a také nově zvolený prezident Donald Trump, který slíbil, že obchodu zabrání.
Navzdory odporu politiků a odborů akcionáři U.S. Steel dohodu schválili drtivou většinou loni v dubnu. U.S. Steel uvedla, že bez slíbených investic japonské firmy, které mají činit téměř tři miliardy dolarů, bude muset zastavit provoz důležitých hutí. V ohrožení jsou i tisíce pracovních míst.
Společnost U.S. Steel byla založena v roce 1901 a má sídlo v Pensylvánii. Bývala symbolem americké ekonomické zdatnosti, v poslední době ale jen těžko drží krok se zahraniční konkurencí. Předloni jí mezi největšími ocelárnami světa podle údajů Světového sdružení oceli (WSA) patřilo 24. místo. Americká ocelárna vlastní i košické železárny U.S. Steel Košice, dříve Východoslovenské železárny.