Článek
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) negativní stanovisko zdůvodnila stamilionovými rozpočtovými dopady a také administrativní zátěží. Podle ní se turisté nebudou rozhodovat podle výše vratky o tom, kde nakoupí.
Třicet poslanců z klubů ANO, ODS, ČSSD a TOP 09 návrh zdůvodnilo tím, že současná hranice znevýhodňuje nákupy turistů v ČR v porovnání s jinými státy EU. Poslanec ODS Jakub Janda uvedl, že předloha by pomohla živnostníkům postiženým epidemií koronaviru, neboť by se netýkala jen luxusního zboží z obchodů v pražské Pařížské ulici, ale i řemeslných či rukodělných suvenýrů.
Poslanci poukazovali na to, že zatímco v roce 2004, od kdy částka platí, představoval limit 60,9 eura, nyní se zvýšil zhruba o třetinu. Limit představuje nejnižší hodnotu zboží včetně DPH, kterou musí zaplatit fyzická osoba ze země mimo EU u jednoho prodejce v jednom kalendářním dni. Pak jí při prokazatelném vývozu zboží vznikne nárok na vrácení DPH, kterou v ceně zboží v Česku zaplatila.
Obchodníci chtějí změnu, ministerstvo ji odmítá
Navrhovaná změna podle předkladatelů reaguje na dlouhodobou výzvu ze strany odborné veřejnosti, podnikatelů v turistickém ruchu, obchodníků, představitelů regionálních organizací a dalších, kteří upozorňují, že Česká republika má již 15 let stejný limit tzv. vratky DPH, který ji znevýhodňuje v nákupech zahraničních turistů.
Ministerstvo financí však proti návrhu v připomínkovém řízení argumentovalo i tím, že výjimka je administrativně náročná, a to jak na straně turistů, tak na straně úřadů. Upozornilo také, že již nyní vykonává celní správa tuto činnost na hranici své personální kapacity.
Za návrh se postavila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Věří, že by snížení limitu podpořilo malé a střední podniky, řemeslníky a obchodníky především v regionech a příhraničních oblastech. Zastánci předlohy budou mít šanci návrh uplatnit formou úpravy vládní novely o DPH.