Článek
Zvýšení zdanění paliv má podle agentury kromě pokrytí ztrát způsobených zemětřesením umožnit také ministerstvu financí udržovat značné hotovostní rezervy.
Podle deníku Daily Sabah, který se odvolává věstník turecké vlády, cena litru benzinu u čerpadel vzroste v průměru o šest tureckých lir (4,85 koruny).
Vláda odhaduje, že únorové otřesy, při nichž v Turecku přišlo o život více než 50 tisíc lidí, způsobily škody za více než 100 miliard dolarů (bezmála 2,4 bilionu korun).
Paliva v Turecku jsou v porovnání s Českou republikou nebo EU sice levnější, když litr benzinu i nafty stojí méně než euro, jejich zdražení se ale promítne do celkových životních nákladů, protože ovlivňují náklady na dopravu, základní zboží a služby.
Podle listu Daily Sabah se daň na litr benzínu zvedá z 2,52 turecké liry (zhruba dvě koruny) na 7,52 turecké liry (zhruba šest korun) za litr. Daň z motorové nafty pak vzroste z 2,05 turecké liry (bezmála 1,7 koruny) na 7,05 turecké liry (5,7 koruny).
Experti očekávají, že rozhodnutí vlády drasticky zvýšit daň z pohonných hmot zvýší tureckou meziroční inflaci, která v současnosti činí 38 procent.
„Zvýšení daně z paliv přinese sérii zdražování. Inflace by tak na konci roku mohla stoupnout zhruba o 60 procent,“ prohlásil ekonom Cem Çakmakli z istanbulské univerzity.