Článek
Lira od začátku roku oslabila zhruba o sedm procent a za posledních deset let ztratila více než 90 procent své hodnoty. Turecká ekonomika je v sevření cyklů mezi růstem a poklesem, potýká se s obrovskou inflací a s měnovou krizí.
Erdogan nedělním vítězstvím ve volbách vstupuje do třetího desetiletí svého vládnutí. Zemi řídí autoritativně a vměšuje se i do měnové politiky, jak opakovaně upozorňují analytici.
Učinil tak i ve svém vítězném projevu v Ankaře, kde slíbil držet úrokové sazby nízko, což podle něj pomůže snížit inflaci, která v zemi v dubnu činila 44 procent.
Podle většinového názoru ekonomů je takový postup absurdní, ke snížení inflace je podle nich naopak třeba zvyšovat úrokové sazby.
Podle analytika společnosti Purple Trading Petra Lajseka Erdoganovým vítězstvím vzaly za své naděje na otevření Turecka západu, ublížit to může právě i liře.
„Ještě před pěti lety stála jedna turecká lira pět korun, nyní jsou tyto měny prakticky na paritě. Vítězství Erdogana by mohlo poslat tureckou liru ještě níže, dost možná i pod hranici parity na páru s českou korunou,“ napsal Lajsek.
Lajsek předpokládá další oslabení liry v příštích týdnech, čehož podle něj mají využít lidé, kteří se do Turecka vydají na dovolenou. Pod tlakem se pravděpodobně ocitnou i turecké akcie, myslí si analytik.