Článek
Turecký prezident Erdogan vyzval ke snížení úrokových sazeb jen dvě hodiny před jednáním centrální banky. Úroky označil za „nástroj vykořisťování”. Stejně jako po podobných prohlášeních dříve lira na jeho slova reagovala oslabením až k 6,50 dolaru na liru.
Po rozhodnutí centrální banky zvednout úroky ale turecká měna otočila a posílila až k šesti dolarům za liru. Centrální banka změnou úroků reaguje na pokles kurzu domácí měny a na vysokou inflaci.
Turecké hospodářství v potížích
Od začátku letošního roku oslabila lira vůči dolaru o zhruba 40 procent. Oslabovala i vůči koruně, aktuálně lira stojí 3,50 Kč, na jaře stála přes pět korun.
Turkish #Lira strengthens as central bank raises rate by 6.25% to 24%. But is that enough? #USDTRY still above 6... pic.twitter.com/ffZA05b2F1
— jeroen blokland (@jsblokland) 13. září 2018
Spotřebitelské ceny v Turecku se v srpnu ve srovnání se stejným obdobím loni zvýšily o 17,9 procenta. Míra inflace tak byla nejvyšší od konce roku 2003.
„Srpnové údaje signalizují pád důvěry napříč tureckou ekonomikou. Meziměsíční pokles důvěry postihl všechny klíčové segmenty, od maloobchodu přes služby až ke stavebnictví. Celková důvěra pak klesla nejníže od března 2009, tedy za poslední takřka desetiletí. To už je docela alarmující,” komentoval ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.