Článek
"Jsme připraveni okamžitě podniknout kroky k realizaci tohoto projektu (Turkish Stream), posoudit jej a přijmout rozhodnutí. Nic tomu nebrání," zdůraznil Erdogan podle TASS.
Připomněl, že Turecko si většinu zemního plynu opatřuje právě v Rusku, což z Ankary činí důležitého ekonomického partnera Moskvy.
Erdogan se v úterý v Petrohradě setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Náhrada za South Stream
Ruský plyn proudí do Turecka plynovodem Blue Stream. Rusko před pár lety navrhlo projekt nového plynovodu Turkish Stream jako náhradu za neuskutečněný plán plynovodu South Stream, jenž měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán.
Turkish Stream se má podle TASS skládat ze čtyř větví, z nichž každá má být schopná přepravit 15,75 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Z 660 kilometrů má kopírovat zamýšlenou trasu plynovodu South Stream a dalších 250 kilometrů má vést směrem k evropské části Turecka. V prosinci 2014 Gazprom a turecká společnost Botas uzavřely předběžnou úmluvu o vybudování plynovodu o kapacitě 63 miliard metrů krychlových plynu.
Projekt se však ocitl u ledu po sestřelení ruského bombardéru u syrsko-tureckých hranic tureckými stíhačkami loni v listopadu. [celá zpráva]
Související témata:
Erdoganova červnová omluva za tento incident odstartovala opětovné oteplování vztahů a tento průlom má zpečetit právě schůzka prezidentů obou zemí v Petrohradu.