Článek
Turbína na své cestě z Kanady minulý týden uvázla v Německu. Podle Gazpromu právě kvůli nedodaným dokumentům ze strany Siemensu, podle zdrojů agentury Reuters zase Rusko neposkytlo potřebné informace k přepravě.
V důsledku těchto průtahů se v sobotu turbína nestihla naložit na trajekt z Kolína do Helsinek, uvedl Kommersant s tím, že by mohla být dodána v nejbližších dnech, pokud si Siemens s Gazpromem veškeré potřebné dokumentace vymění.
Moskva v pondělí informovala, že jakmile turbína do Ruska dorazí, bude v plynovodu zpět nainstalována. Dodávky plynu směrem do Evropy by pak měly proudit „v odpovídajících objemech", řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Turbína pro Nord Stream 1 zůstává v Německu. Rusové její přepravu brzdí
„Turbína bude instalována po dokončení všech formalit... A plyn bude čerpán v odpovídajících objemech, které jsou technologicky možné,“ citovala Reuters Peskova.
Dodávky byly obnoveny
Rusko v červnu snížilo průtok plynovodem Nord Stream 1 na 40 procent kapacity zařízení. Zdůvodnilo to právě opožděným návratem turbíny z běžné údržby v Kanadě. Západní sankce znemožnily návrat turbíny do ruské kompresorové stanice Portovaja, Kanada pak musela udělit zvláštní výjimku, aby umožnila dodání turbíny do Německa.
Expert: Úspora 15 procent osvobodí EU od ruského plynu
Minulý čtvrtek navíc skončila desetidenní odstávka plynovodu, která probíhá kvůli údržbě každoročně. Evropa se obávala, že Rusko situace využije a dodávky neobnoví. To se nakonec nepotvrdilo, plyn však od té doby znovu proudí jen na 40 procent maximální kapacity.
Plynovod Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro vývoz ruského zemního plynu do Evropské unie. Z Německa jsou na Nord Stream 1 navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie, včetně České republiky.