Článek
Největší nárůst tržeb byl v dopravě a skladování, a to o 13 procent. Například letecká doprava si meziročně v tržbách polepšila až o 43,8 procenta.
Druhá nejvýznamnější sekce služeb – informační a komunikační činnosti – meziročně vzrostla o 5,5 procenta, přičemž nejvíce se dařilo filmovému a hudebnímu průmyslu, kde se tržby navýšily o více než 40 procent.
„Za zmínku stojí i vývoj v odvětví cestovních agentur, kanceláří a rezervačních činností, které v roce 2021 dosáhly meziročního růstu tržeb o téměř 58 procent. Úrovně z roku 2019 však zdaleka nedosáhly,“ uvedl Tomáš Harák, vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ.
Ekonom: Ceny jídla a služeb už neklesnou
V ubytování, stravování a pohostinství loni tržby vzrostly meziročně o 4,6 procenta. Růst téměř o desetinu zaznamenaly realitní kanceláře a správa nemovitostí. Naopak tržby za pronájem nemovitostí klesly o 1,2 procenta.
Osmým rokem v řadě vzrostly tržby poskytovatelům služeb v informatice. Loni stouply v meziročním srovnání o 7,8 procenta. Zlepšení zaznamenali také vydavatelé či telekomunikační společnosti.
Profesní, vědecké a technické činnosti vykázaly v roce 2021 růst tržeb o pět procent. V administrativních a podpůrných činnostech tržby meziročně vzrostly o 7,7 procenta.
Hotelům a restauracím vláda pomáhá málo, říká šéf asociace
V posledním čtvrtletí loňského roku tržby ve službách stouply meziročně o 13,4 procenta, po očištění o kalendářní vlivy o 12,8 procenta. I v tomto případě zaznamenala nárůst všechna odvětví služeb.
V ubytování, stravování a pohostinství vzrostly tržby meziročně o 88,6 procenta, přičemž v samotném ubytování zaznamenali statistici nárůst o téměř 135 procent. Tržby leteckých dopravců se v loňském čtvrtém kvartále v meziročním srovnání téměř zdvojnásobily.