Článek
„V 1. čtvrtletí pokračoval meziroční pokles tržeb ve většině sledovaných odvětví, nejvýraznější byl v odvětvích spojených s cestovním ruchem. Opatření proti šíření koronaviru zasáhla také filmový a hudební průmysl, kam patří kina, která musela být zavřená. Naopak se dařilo poštovním a kurýrním činnostem, kterým se tržby zvýšily skoro o čtvrtinu,” uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.
Tržby v ubytování, stravování a pohostinství meziročně klesly o tři pětiny, přičemž propad v ubytování byl vyšší než ve stravování a pohostinství. Pohostinská zařízení nedosáhla ani na polovinu loňských hodnot tržeb a v ubytování statistici zaznamenali pokles tržeb o 76,5 procenta.
Omezení kvůli šíření epidemie koronaviru se negativně promítla také do hospodaření některých dopravců. Nejvíce, o téměř 58 procent, klesly tržby v letecké dopravě.
Cestovní ruch je stále v kómatu
Naopak oproti loňskému prvnímu čtvrtletí si polepšili provozovatelé skladovacích a spedičních služeb, kterým tržby vzrostly o 0,8 procenta. O více než 23 procent stouply tržby v poštovních a kurýrních činnostech.
V administrativních a podpůrných činnostech tržby meziročně klesly o 16,5 procenta. Nejvýrazněji se to projevilo u cestovních kanceláří a agentur, kterým se tržby propadly o 72 procent.
„Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se reálně zvýšily o půl procenta – zejména díky pozitivnímu vývoji v IT službách a telekomunikacích,” připomněl analytik ČSOB Petr Dufek.
PŘEHLEDNĚ: Co se od pondělí mění
„V oblasti cestovního ruchu, který je jednoznačně nejpostiženějším odvětvím, se situace vyvíjela diferencovaně. Zatímco hotely přišly mezičtvrtletně o téměř třetinu tržeb a restaurace o desetinu, cestovní kanceláře a letecké společnosti se snad už odrážejí ode dna,” doplnil Dufek.
Analytik také připomněl, že v příštích měsících budou meziroční údaje méně relevantní než meziměsíční a mezičtvrtletní. „Výkony téměř všech oborů služeb se budou srovnávat s nízkým loňským základem,” připomněl s tím, že meziroční údaje proto „budou vypadat jako na trampolíně, a o trendu oživení či případně stagnace neřeknou téměř nic”.