Článek
Trumpova měna $Trump se řadí mezi takzvané memecoiny, které jsou vytvářeny často spíše pro zábavu než jako seriózní investice. Tyto měny často získávají hodnotu jen díky komunitě fanoušků a popularitě na sociálních sítích. Jsou tak extrémně nestabilní investicí.
Vlastní měnu nabídla v lednu i Trumpova žena Melania.
Oba jsou za tento krok kritizováni. Investoři a odborníci na etiku podle deníku upozorňují, že prodej jejich krypto tokenů může být cestou, jak směřovat anonymní dary prezidentovi a zároveň využívat drobné investory.
„Je to hrozný příklad“
„Prezident Spojených států by v podstatě neměl dělat věci, aby profitoval ze svého úřadu, když je ve funkci,“ prohlásil Tim Massad, profesor práva na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu a bývalý předseda Komise pro obchodování termínových kontraktů na komodity. „Je to hrozný příklad,“ dodal.
Bílý dům ani Gettrumpmemes.com, což je webová stránka Trumpova memecoinu, na žádosti o komentář nereagovaly.
Hodnota $Trump vyletěla záhy po svém uvedení na maximum 75 dolarů za token, přičemž prvních sto milionů tokenů se prodalo předtím, než cena dosáhla 1,05 $. Aktuálně se prodává za cenu pod hranicí 13 dolarů (zhruba 300 Kč).
Jak britský list poznamenal, osobní zisk amerického prezidenta z jeho kryptoprojektu je nejasný. Web Trumpova memecoinu nicméně uvádí, že CIC Digital LLC, pobočka The Trump Organization, která vydávání měny koordinuje, vlastní společně se společností Fight Fight Fight LLC 80 procent tokenů.
Fight Fight Fight jsou slova, která pronesl Trump krátce poté, co ho loni kulka atentátníka zasáhla do ucha. CIC Digital LLC dříve prodávala boty a parfémy se značkou Trump.
Trump sice dříve označil kryptoměny za podvod, ale ve volební kampani se loni stal prvním americkým prezidentským kandidátem, který přijímal digitální aktiva jako dary.
The Financial Times připomněly, že nové krypto tokeny propagovali minulý měsíc i prezidenti Středoafrické republiky a Argentiny. Jejich hodnoty se ale rychle zhroutily, takže tisíce investorů čelily značným ztrátám.