Článek
Mezi postiženými je i Petr Sokol z Prahy. „Ještě minulý týden jsem se díval, kolik mám naspořeno. Bylo tam přes půl milionu. Nyní mi to hlásí o osm tisíc méně,“ řekl Novinkám, přičemž neskrýval obavy, že ztráty budou pokračovat.
Hůře než pan Petr jsou na tom ti, kdo při spoření zvolili dynamické fondy. Takových lidí je zhruba 600 tisíc, takřka třetina ze dvou milionů střadatelů.
„Za poslední týden naše dynamické fondy odepsaly pět až deset procentních bodů podle podílu akcií v portfoliích,“ sdělil místopředseda představenstva Generali penzijní společnosti Petr Brousil.
Konzervativní fondy si podle něj polepšily, byť jen drobně o půl procentního bodu až bod. Propady na světových burzách však pokračovaly i v pondělí, po poklesu z minulého týdne, kdy Trump ohlásil skokové navýšení cel na dovoz zboží do USA.
Fondy většinou ještě nemají propady akcií z minulých dnů vyčísleny, protože zhodnocení provádějí jednou týdně. To je i případ KB Penzijní společnosti. „Obecně lze ale říci, že akciový fond v posledních týdnech výrazně klesá. Od začátku roku činí pokles okolo 6,5 procenta,“ uvedla mluvčí Šárka Nevoralová.
Klesají podle ní i fondy, které kombinují převážně dluhopisy s akciemi a jsou méně rizikové. „Očekáváme, že vyvážený fond bude mít pokles přibližně o dvě až dvě a půl procenta,“ doplnila Nevoralová. I ona potvrdila posílení konzervativního fondu investujícího do dluhopisů.
Podle Richarda Siudy z Conseq Investment Management má nynější vývoj pozitivní dopad na výsledky dluhopisových fondů - ceny dluhopisů jdou nahoru. Naopak ceny akcií a dalších aktiv klesají.
Oslabení svých investic prožívají také investoři do Rentea Akciového účastnického fondu či do dynamických fondů u penzijní společnosti Uniqa. U ČSOB Penzijní společnosti hodnota takzvané penzijní jednotky u dynamického penzijního fondu jen za 24 hodin od Trumpova vyhlášení nových cel poklesla o 4,2 procenta.
Nepanikařte, radí experti
Podle expertů by ale lidé neměli ohledně svých úspor panikařit, jelikož portfolio se buduje delší dobu. Střadatelům se navíc pět let předtím, než své peníze mohou čerpat, prostředky automaticky převádějí ke konzervativnímu způsobu spoření.
Klienti to ovšem mohou odmítnout a přejít ke konzervativní strategii až tehdy, kdy by se pokles jejich financí vyrovnal a trhům se opět začalo dařit.
Zatím ale nikdo přesně neví, kdy a kde se současný propad zastaví a dojde ke stabilizaci. „Asi by bylo potřeba obroušení agresivity ze strany Donalda Trumpa,“ míní hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Míní ale, že pokud má před sebou člověk dva nebo tři roky spoření, situace se vyřeší.
„Po covidu se úspory vrátily na původní úroveň zhruba za dva roky. U amerických cel teď odborníci počítají s jednotkami měsíců,“ podotkl Jan Sedláček z Asociace penzijních společností.