Hlavní obsah

Trumpova cla poškodí technologické giganty. Jejich akcie prudce klesly

5:19
5:19

Poslechněte si tento článek

Na reciproční cla amerického prezidenta Donalda Trumpa reagovaly prudkým propadem zejména akcie technologických gigantů, jako jsou Apple, Nvidia či Amazon. Tyto společnosti se totiž v rámci svého dodavatelského řetězce výrazně spoléhají na asijské země, které Trump svými cly zasáhl nejvíce.

Foto: Costfoto/NurPhoto via Getty Images

Výrobní závod společnosti Foxconn ve městě Kunshan v provincii Ťiang-su na východě Číny

Článek

Krátce potom, co Trump ve středu večer oznámil reciproční cla, reagovaly akciové trhy prudkým propadem. Technologický index Nasdaq 100 odepisoval přes 4,5 procenta – dolů ho táhly zejména firmy z tzv. magnificent seven (velké sedmičky).

Ve čtvrtek po poledni, tedy pár hodin před zahájeném obchodování na Wall Streetu, se situace nezměnila. V předobchodní fázi trhu vykazovaly akcie Applu pokles o sedm procent. Následovaly Amazon (–6 %), Tesla (–6 %), Nvidia (–5 %), Meta (–4,5 %), Alphabet (–3 %) a Microsoft (–2,5 %).

„Technologické akcie budou po tomto oznámení zjevně pod velkým tlakem kvůli obavám z destrukce poptávky, dodavatelských řetězců a zejména z části ohledně cel (uvalených) na Čínu a Tchaj-wan,“ řekl serveru Financial Times (FT) analytik společnosti Wedbush Daniel Ives.

Výjimka pro Apple?

Pro Apple představují cla na Čínu, která nově dosahují už 54 procent, nemalý problém. Firma dodává na americký trh zhruba 50 milionů iPhonů ročně, přičemž drtivá většina z nich je vyrobena právě v Číně. Trump navíc zatížil vysokými celními sazbami také Indii (26 %) a Vietnam (46 %), kde Apple rovněž své produkty vyrábí.

Je otázkou, zda si společnost zajistí z těchto cel výjimku, což se jí povedlo během Trumpova prvního funkčního období. Generální ředitel Tim Cook se každopádně pohybuje na geopolitickém tenkém ledě, protože dodavatelské řetězce společnosti jsou pevně svázány s Čínou, kde společnosti jako Foxconn chrlí ze svých výrobních závodů miliony iPhonů ročně.

Na Číně je závislý i Amazon Jeffa Bezose. Konglomerát se sídlem v Seattlu potřebuje dovoz čínského zboží, aby zásobil své sklady. Podle analytiků Morgan Stanley je asi čtvrtina nákladů jeho maloobchodní divize vázána právě na Čínu.

Polovodiče zatím vyňaty

V ohrožení je také výrobce čipů Nvidia, ačkoliv Bílý dům uvedl, že cla na polovodiče jsou z recipročního režimu vyňaty a o jejich nastavení se rozhodne nejspíš později. Nvidia je ve skutečnosti jen návrhářem svých vysoce pokročilých čipů pro umělou inteligenci (AI), které za ní vyrábí tchajwanská společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Na Tchaj-wan Trump uvalil reciproční clo ve výši 32 procent.

Postižena může být i Meta Platforms, provozovatel sociálních sítí Facebook a Instagram. Společnost už dříve varovala, že v případě eskalujícího obchodního sporu s USA se její příjmy z reklamy v Číně mohou ztenčit.

V problémech i Tesla

V problémech je i automobilka Tesla Elona Muska, který je blízkým spojencem Trumpa. Od půlnoci totiž platí již dříve oznámená cla na dovoz všech automobilů a autodílů, a to ve výši 25 procent.

Investoři se tak obávají negativního dopadu na globální dodavatelský řetězec Tesly a také na hrozbu odvetných cel namířených proti výrobci elektromobilů.

Sama Tesla už minulý měsíc varovala, že náklady na výrobu se zvýší, protože „některé díly a komponenty je obtížné nebo nemožné získat v USA“.

Asociace si už stěžují

Technologické společnosti ale nejsou jediné, které Trumpovými recipročními cly utrpěly. Akcie velkých maloobchodních řetězců (Walmart, Target) a spotřebitelských značek (Nike) se rovněž výrazně propadly.

„Tato nově oznámená cla – a očekávaná odvetná cla na americké podniky – riskují destabilizaci americké ekonomiky a podkopávají cíle posílení domácí výroby a růstu,“ kritizoval je Michael Hanson, výkonný viceprezident asociace Retail Industry Leaders Association.

Asociace spotřebitelských značek, mezi jejíž členy patří výrobci potravin PepsiCo, Mondelez a Kraft Heinz, už dokonce požádala o vynětí určitých „kritických ingrediencí“ z poplatků.

„Vyzýváme prezidenta Trumpa a jeho obchodní poradce, aby zdokonalili svůj přístup a vyjmuli klíčové ingredience a vstupy, aby ochránili pracovní místa ve výrobě a zabránili zbytečné inflaci v obchodech s potravinami,“ uvedla asociace.

Výběr článků

Načítám