Hlavní obsah

Trumpova cla dopadla i na ostrovy obydlené jen tučňáky

4:31
4:31

Poslechněte si tento článek

Americký prezident Donald Trump rozpoutal celní válku s celým světem a nevynechal ani ostrovy, které jsou neobydlené, a se Spojenými státy tak nijak neobchodují. Trump mimoto uvalil jinou celní sazbu na ostrov Reunion, který patří Francii, a tím pádem by měl spadat pod Evropskou unii, jež byla zatížena 20 procenty. A clem zasáhl i ostrov, kde mají Spojené státy vojenskou základnu.

Článek

Australský premiér Anthony Albanese vyjádřil překvapení nad americkými cly. Trump, který uvalil na Austrálii desetiprocentní clo, totiž ve své rozsáhlé tabulce věnoval samostatný řádek také vnějším územím země včetně malého ostrova Norfolk a odlehlých ostrovů, které jsou domovem tučňáků.

Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy, které tvoří vnější území Austrálie, patří k nejodlehlejším místům na světě. Dostat se tam dá standardně pouze po dvoutýdenní plavbě lodí z Perthu na západním pobřeží Austrálie. Území je zcela neobydlené, předpokládá se, že poslední lidská návštěva tam proběhla před téměř 10 lety, uvedl britský server The Guardian.

UNESCO území popisuje jako „jeden ze vzácných nedotčených ostrovních ekosystémů na světě“ a v roce 1997 jej označilo za světové dědictví. Mezi jeho významné obyvatele patří létající ptáci, tučňáci a tuleni. Přesto Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy „vyfasovaly“ celní sazbu deset procent, ačkoliv hodnota dovozu do USA byla v loňském roce nula, píše The Washington Post.

„Nikde na světě není bezpečno,“ glosoval Albanese rozhodnutí Bílého domu.

Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy, ale také Kokosové (Keelingovy) ostrovy, Vánoční ostrov a Norfolk, jež jsou v celním seznamu USA uvedeny, patří mezi několik vnějších území Austrálie, která nejsou samosprávná, ale mají jedinečný vztah s federální vládou.

Trump oznamuje zavedení cel.Video: Reuters

Ostrov Norfolk, který má 2188 obyvatel a leží 1600 km severovýchodně od Sydney, byl zatížen clem ve výši 29 procent, tedy téměř trojnásobně více než zbytek Austrálie.

V roce 2023 vyvezl Norfolk do USA zboží v hodnotě 655 tisíc dolarů (zhruba 15 milionů Kč) přičemž jeho hlavním vývozním artiklem byla kožená obuv, vyplývá z údajů online platformy The Observatory of Economic Complexity.

To ale George Plant, správce ostrova, zpochybnil. „Nejsou známy žádné vývozy z ostrova Norfolk do Spojených států a nejsou známa žádná cla nebo netarifní obchodní bariéry na zboží přicházející na ostrov Norfolk,“ řekl Guardianu.

Na zvláštnost výběru území zatížených cly upozornil i šéf zahraniční rubriky Wall Street Journal (WSJ) Yaroslav Trofimov. Bílý dům totiž v seznamu nevynechal ani ostrov Réunion, zámořský region Francie v Indickém oceánu s přibližně 890 tisíci obyvateli.

„Někdo by měl říct vládě Spojených států, že Réunion (na který plánuje clo 37 procent) není zemí, ale nedílnou součástí Francie a EU,“ napsal Trofimov na sociální síti X. Na EU přitom Trump uvalila cla „jen“ 20 procent.

Je ovšem třeba podotknout, že na Réunion, byť je součástí celní unie EU, se díky jeho statusu jako jednoho z nejvzdálenějších regionů EU mohou některé politiky EU - včetně celních a daňových předpisů - uplatňovat odlišně.

Podobná nesrovnalost panuje také u Falklandských ostrovů, britského zámořského území v Atlantiku, které čelí clům ve výši 41 procent, zatímco samotná Velká Británie „dostala“ jen 10 procent, všiml si The Washington Post. Bílý dům to zatím nekomentoval.

Desetiprocentním clem Trump zasáhl také Britské indickoocenánské území, kde ovšem nežije civilní obyvatelstvo, ale pouze americký vojenský personál na jednom z ostrovů Digeo Garcia. Trump tedy uvalil tarify na vlastní vojenskou základnu.

Výběr článků

Načítám